Ana SayfaAkıllı KentlerDenizli Büyükşehir'den bir yenilenebilir enerji yatırımı daha

Denizli Büyükşehir’den bir yenilenebilir enerji yatırımı daha

Denizli Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir enerji alanında GES 1 ve 2’nin ardından GES 3 yatırımına başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Yıllık hedefimiz 4 milyon kWh’lik enerji üretimi” dedi. 

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğü, yenilenebilir enerji kaynaklarının farklı alanlarda kullanımını yaygınlaştırmak, enerji üretiminde fosil kaynakların etkisini azaltmak ve enerji verimliliğinin artırılmasını sağlamak amacıyla güneş tarlaları kuruyor. DESKİ, tamamladığı Akköy Güneş Enerji Santrali (GES) 1 ve 2’nin ardından GES 3’ün inşasına başladı. Akköy Mahallesi’nde bulunan GES 1 ve GES 2’nin hemen yanına inşa edilecek GES 3 sisteminin toplam kurulu gücünün 1 MW olacağı ifade ediliyor. Akköy GES 3 ile yıllık 2 milyon kWh enerji üretilmesi hedefleniyor. GES 1 ve GES 2 ile birlikte toplamda 4 milyon kWh enerji üretimine ulaşılması amaçlanıyor. 7 ay içerisinde kendisini amorti etmesi beklenen GES 3’ün 18 dönüm arazi üzerine kurulacağı, kısa bir süre içerisinde inşaatının tamamlanarak hizmete alınacağı kaydediliyor.

Akköy GES 1, GES2 ve GES3 ile 1700 dolayında hanenin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak. Akköy GES 1, GES 2 ve GES 3’ün toplamda kurulu gücünün ise iki katına çıkarak 2 MW’ye yükseleceği, bu rakamın önemli ölçüde kazanım sağlayacağı ifade ediliyor.

“Yenilenebilir enerji konusunda atılımlar yapıyoruz”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi’nin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda çok önemli atılımlar gerçekleştirdiğini söylüyor. Bu yatırımların hem çevre hem de ekonomi açısından çok önemli olduğunu belirtiyor. Zolan, güneş enerjisinden elektrik üretimine yaklaşık 5 yıl önce Kayıhan Sosyal Etkinlik Merkezi’nin üstünü güneş enerjisi panelleriyle kapatarak başladıklarını anlatıyor. Başkan Zolan, “Bugün 3. güneş enerji santralimizin inşasına başladık. Yıllık hedefimiz 4 milyon kWh’lik enerji üretimi. GES projemize büyük önem veriyoruz ve bu projemizi büyütmeye devam ediyoruz. Enerji yatırımlarımızla hem kurumumuza ekonomik destek sağlıyoruz hem de milli ve yerli enerjimizi kullanarak ülkemizin kazanmasına vesile oluyoruz. Katma değer üreten, gelecek nesillerin daha yaşanılabilir bir kentte yaşamasına imkan sağlayan yatırımlarımız uzun yıllar boyu şehrimize, ülkemize katkı sağlayacak. Şimdiden Denizlimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan
BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler