Tibbi-Aromatik Bitkiler-ve-Sus Bitkileri-Fidanligi

Aydın’ın Didim Belediyesi tarafından kurulan ve üretime başlayan Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkileri Fidanlığı’nda yetişen aromatik bitkilerden yağ elde etme çalışmaları devam ediyor.

Didim Belediyesi, mülkiyeti kendisine ait 54 dönümlük arazi üzerine Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkileri Fidanlığı kurdu. Fidanlık, ilçenin ihtiyacı olan mevsimlik çiçek, tıbbi aromatik bitkiler ve fidanlar yetiştiriliyor. Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, aromatik bitkilerin üretim ve sıkım aşamalarıyla ilgili bilgiler verdi. Atabay, belediye olarak gerçekleştirdikleri her projeye inandıklarını ve bugün başarıyı görmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

“İlk yağımızı elde ettik”

Atabay, Didim Belediyesi olarak Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkileri Fidanlığı kurduklarını ve oradan elde edilen çiçeklerle kenti süslediklerini, aynı zamanda aromatik bitkilerden elde ettikleri yağlarla ‘Didyma’ markalı birçok ürün elde ettiklerini belirtti. Atabay, “Şimdi ise lavanta, nane, biberiye ve kekik gibi tıbbi aromatik bitkilerden uçucu yağ elde edilmesi için katı yakıtlı distilasyon makinemizi seramıza kurduk. Bu makine sayesinde tek seferde 250 kilogram hammadde işleyebiliyoruz. İlk yağımızı elde ettik” dedi.

Atabay, bundan sonra kendi fidanlıklarında yağ sıkım işlemini gerçekleştireceklerini kaydetti. Atabay, “Tüm çabamız daha güzel bir Didim için. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birçok projeye daha imza atacağız ve durmadan çalışacağız” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Balıkesir'de kent mobilyalarıyla yüzde 25 tasarruf