Dipsiz Göl’ün yok edilmesi konusu son birkaç gündür Türkiye’nin gündeminde. Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarında bulunan Taşköprü Yaylası’ndaki Dipsiz Göl, hazine arayan bir grup tarafından büyük zarar görmüştü. Buzul Çağı’ndan kalma 12 bin yıllık Dipsiz Göl, define kazısına izin veren bazı yetkililer nedeniyle şu an artık kurumuş vaziyette. Bu konu dahilinde Gümüşhane Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Müze Müdürü Elif Öktem ve Müze Müdürlüğü personeli Yunus Ağa, haklarında başlatılan soruşturma kapsamında görevlerinden ihraç edildi.

Dipsiz Göl Denizden 2 Bin 140 Metre Yükseklikteydi

Dipsiz Göl
Dipsiz Göl

Gümüşhane merkeze 50 kilometre uzaklıkta olan ve 12 bin yıl önce oluşup bugünlere kadar gelmiş olan tarihi göl, deniz seviyesinden tam 2 bin 140 metre yükseklikte bulunuyordu. Fakat define kazıları nedeniyle yok oldu. Kamuoyunda ve sosyal medyada büyük tepkiye yol açan bu konunun soruşturulması bazı yetkili isimlere kadar taşındı. Müfettişlerin başlattığı çalışmalar dahilinde define kazısına olumlu görüş bildiren Gümüşhane Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Müze Müdürü Elif Öktem ile Trabzon Müze Müdürlüğü görevlisi Yunus Ağa açığa alındı.

Yetkili isimlerin böyle bir kazıya izin vermesi sosyal medyada çığ gibi büyüdü. Birçok insan geçtiğimiz günlerde yıkılan tarihi Hasankeyf konusunu da tekrar gündeme getirerek Türkiye’nin tarihi miraslarına sahip çıkmamasını eleştirdi. Görevlerinden alınan yetkililerin ifadelerinin alınacağı ve sonrasında savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İzmir'de dijital taksi dönemi