İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan World Cities Congress, dünyanın dört bir yanından akıllı şehirleri İstanbul’da buluşturacak.

Akıllı şehirler dönüşümü kamu ve özel sektörün sürdürülebilirlik alanında en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. Türkiye’yi bu alanda bekleyen fırsatlar ve aşılması gereken unsurlar dünya genelinde 12 ülke, 120 şehir, 102 teknoloji üreten firma ve 140’tan fazla konuşmacının katılımıyla 17-19 Nisan 2018 tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek World Cities Congress İstanbul’da konuşulacak.

Akıllı şehirlerin başkanları katılacak

Kongre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılacak. Kongreye, Türkiye’den ilgili bakanlıklar ve belediyeler katılacak. Ayrıca, Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bölgesi ile Rusya ve Türki Cumhuriyetler Bölgesi’nden belediyeler de katılım gösterecek. Gelecekte dünyamızın nasıl şekilleneceği üzerine fikirlerin, projelerin ve tasarımların ele alınacağı teknoloji platformunda 10 bini aşkın sektör profesyoneli ağırlanacak. Viyana, Paris, Londra, Berlin, Toronto, New York, Tokyo, Kopenhag, Hong Kong, Barcelona olmak üzere dünyanın dört bir yanından 10 akıllı şehrin belediye başkanları ve yöneticileri de kongreye katılacak.

Akıllı şehir stratejileri masaya yatırılacak

Akıllı şehirler dönüşümüne öncülük eden sektörlerin temsilcileri enerji ve çevre, toplum ve yönetişim, akıllı şehir ekonomisi, toplu ulaşım, büyük veri ve güvenlik gibi konu başlıklarıyla kongrede yerini alacak. Kongrenin ilk gününde Akıllı Şehir Stratejileri masaya yatırılacak. İkinci gün gerçekleşecek Yenilikçi Teknolojiler, Dijital Dönüşüm ve Ekonomi, Akıllı ve Sağlıklı Yaşam gibi oturumlarda bu stratejilerin hayata geçirilmesi için gerekli unsurlar tartışılacak. Üçüncü gününde ise Sürdürülebilir Çevre Politikaları, Akıllı Şehirlerde Enerji Yönetimi, Büyük Veri ve Siber Güvenlik, Akıllı Şehirlerde Sosyal Politikalar ve Yönetişim gibi konu başlıklarıyla ziyaretçilerin akıllı şehirlere ilişkin beklenti ve görüşlerini zenginleştirecek. Kongrede ayrıca Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’daki akıllı şehir uygulamaları katılımcılarla paylaşılacak.

İnceleyin:  Ordu' da Kaçırılmayacak Fırsat Son 52 Daire Satışa Sunuluyor

“Diğer şehirlere örnek olacak”

UBM İstanbul World Cities Congress Marka Direktörü Esin Aslıhan, kongreye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Aslıhan, “Şehirlerimizdeki yaşam kalitesini artırmak ana fikrinden yola çıkarak World Cities Congress İstanbul’u planladık. Teknoloji üreten firmalar, şehir yönetim birimleri, sivil toplum kuruluşları, dünyadan akıllı şehir örnekleri bu organizasyonun omurgasını oluşturuyor. İstanbul gibi kıtaları birleştiren güzel bir şehir ile başlayan Akıllı Şehir dönüşümü hem ülkemizdeki diğer şehirlere hem de komşu coğrafyamıza örnek olacaktır” dedi.

Etkinliğe katılanlar elektrikli otobüs, bisiklet ve otomobilleri, akıllı durak ve akıllı taksi uygulamalarını birinci elden tecrübe etme fırsatı bulacak.

Facebook Yorumları