Doğu Karadeniz’in tek kadın belediye başkanı olan Özkürtün Belediye Bşakanı Aynur Zorlu Kaya, kadınların hayatlarına dokunuyor.

Doğu Karadeniz’in tek, Gümüşhane’de ise seçilen ilk kadın belediye başkanı olan Özkürtün Belediye Başkanı Aynur Zorlu Kaya, seçimleri kazanmasının ardından beldede birçok temizlik ve çevre projesini hayata geçirdi. Kaya, bunun yanı sıra beldedeki kadınların hayatına dokunarak, onların iş yaşamında yer alması ve aile bütçelerine katkı sağlamasına da ön ayak oluyor. Uzun süren İstanbul’da yaşadıktan sonra finans sektöründen emekli olan ve memleketine dönen 56 yaşındaki Kaya, 2014 yerel seçimlerinde 2 bin 530 nüfuslu beldede belediye başkanı seçildi. Başkanlık görevinin yanı sıra 3 çocuğuna da annelik yapan Kaya, projelerinde kadınlara pozitif ayrımcılık uyguluyor.

“Gönülden gönüle köprü kurduk”

Başkan Aynur Zorlu Kaya, kendi insanına hizmet etmek için belediye başkanlığına aday olduğunu söyledi. Kaya, belde sakinlerinin, 4 yıl önce oylarıyla kendisini belediye başkanlığı görevine getirdiğini kaydetti. Kaya, “Seçimi kazanabilmek için beldede gönülden gönüle bir köprü kurduk. İcraat her zaman yapılır ama insanların yüreğine dokunabilmek ayrı bir şey. Yeri geldi onlarla eğlendik. Yeri geldi aynı sofrada zeytin, çay paylaştık. Bir dilim ekmeği ikiye bölerek, paylaşarak başardık. Halkım da sağ olsun beni yüreklerine alıp, bu görevi bana layık gördüler” dedi.

Kaya, göreve gelmesinin ardından çevre düzenlemeleri ve temizlik konusuna ağırlık verdiğini ifade ederek, beldeyi güzel ve estetik bir görünüme kavuşturduklarına dikkati çekti. İşini çok sevdiğini ve insanlara hizmet etmekten memnuniyet duyduğunu belirten Kaya, “Doğu Karadeniz bölgesinde bir kadın belediye başkanı olarak görev icra ediyorum. Bunun zor yanları da var, çok güzel yanları da. Önemli olan, zor olan kısmının, güzel bir şekilde başarıyla aşılabilmesi. Biz bunu güzel bir şeklide sağlıyoruz. Bu da bizim için özel ve güzel çalışmalara dönüşüyor.” dedi. Kaya, Karadeniz kadınının çalışkanlığı ve azmini, yöneticilik alanında da temsil etmeye gayret ettiğini dile getirerek, “Kadınlarımız Karadeniz’in bireysel iş gücüdür. Çalışkanlıklarıyla ortaya çıkmışlardır. Karadeniz kadınının çalışkanlığını, biz de siyasette bulunarak temsil ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İnceleyin:  ESHOT, üç santral daha kuruyor

Kadınlara pozitif ayrımcılık

Beldedeki kadınların sosyal yaşamın içerisinde yer alması için özel çaba sarf ettiğine işaret eden Zorlu Kaya, “Bir kadın belediye başkanı olarak kadınlarımızın ön planda olmasını istiyorum. Ben de kadın bir yönetici olduğum için onlara öncelikli destek vermem gerektiğine inanıyorum. Kadınlarımıza pozitif ayrımcılık olsun diye daha fazla önem veriyorum. Dönemsel olarak belediyemiz çatısı altında 50’ye yakın kadınımızı çalıştırıyoruz. Çalışmalarımızın yüzde 65’inde kadınlarımız yer alıyor. Benden önce belediyemizin işlerinde çalışan hiç kadın yoktu. Kadınların beldede girişimciliği ve sahaya inmeleri benimle birlikte başladı.” diye konuştu.

İş hayatına atılmak isteyen kadınlarla da özel olarak ilgilendiğini vurgulayan Kaya, kendisinin desteğiyle girişimci kadınların, kuaför, restoran ve büfe gibi işletmeler açtığını bildirdi.

Facebook Yorumları