İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kapalıçarşı tarihinde bir ilk olan kapsamlı içme suyu, atık su ve yağmur suyu hatlarını yenileme çalışmaları yapıyor. Çalışmalar, ileri teknolojik robot kameralar kullanılarak yapılıyor.

Dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biri olan, Türkiye’nin önemli tarihi hazinelerinden Kapalıçarşı, tarihinde bir ilk yaşanıyor. Çarşının altyapısı İSKİ tarafından yenileniyor. İSKİ ekipleri, 30 bin 700 metrekarelik alan üzerinde, 66 sokakta yaklaşık 4 bin dükkanla hizmet veren çarşının atık su, yağmur suyu ve içme suyu hatlarında bakım-onarım ve yenileme çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

“Esnafı mağdur etmiyoruz”

İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, yaptıkları çalışmalar esnasında önceliklerinin esnafı mağdur etmeyip ziyaretçilere rahatsızlık vermemek olduğunu söyledi. Turan, gece başlayan çalışmalarının sabah saatlerine kadar hummalı bir şekilde sürdüğünü vurguladı. Turan, “Burada çok önemli bir çalışma yürütüyoruz. Kazısız teknolojiden yararlanarak önce tüm Kapalıçarşı’nın 4 kilometrelik alt yapısını robot kameralarla taradık ve arızalı yerleri tespit ettik. Nokta atışı yaparak kazı gereken yerleri kazıyoruz. Kapalı olan yerleri de temizledikten sonra buhar sistemi ile boruyu salıyoruz ve mevcut kanalın kaplanması suretiyle kırılmaya karşı dayanıklı atık su şebekesi tesis ediyoruz” dedi.

İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan

İstanbul Valiliği’nin çatı yenileme çalışmalarını da hatırlatan Turan, “Çatıdan inen yağmur suyu oluklarını da atık su şebekesine bağladık. Bu şekilde yağmur yağması sonrasında oluşan olumsuz o görüntülerin de önüne geçmiş olacağız” diye konuştu.

“İçme suyu şebekesi döşeyeceğiz”

Turan; bin 300 metrelik içme suyu şebekesi de döşeyeceklerini kaydetti. Turan, yapılan çalışmaların Haziran ayından önce tamamlanacağının müjdesini de verdi.

Kapalıçarşı’nın 3 bin metre uzunluğundaki altyapı sistemi yeni teknolojilerle ilk defa İSKİ’nin projesiyle tamamıyla görüntülenerek kayıt altına alınmışta olacak. Büyük bir titizlikle sürdürülen çalışmalarla hem Osmanlı döneminden kalma, hem de sonraki yıllarda inşa edilen
altyapı hatlarında öncelikle temizlik çalışmaları yapılacak ve sorunlu noktalar kademelerine göre belirlenecek. Çalışmaların temizlik ve tespit bölümlerinin tamamlanmasının ardından eski ve yeni hatlar üzerinde gerekli görülen noktalarda, kazısız teknoloji ile boru kaplama işi gerçekleştiriliyor. 2018 yılı ilk yarısına kadar tamamlanması hedeflenen çalışmalarda, kazısız yeni nesil teknolojiler kullanılarak çarşı esnafı ile misafirler etkilenmeyecek, Kapalıçarşı’da günlük işleyiş her zaman olduğu gibi devam edecek.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Şanlıurfa Belediyesi Balıklıgöl platosunu yeniliyor