Antalya’daki Perge Antik Kenti’nde bulunan yazıtlarda sıkça adı geçen ve tarihteki ilk kadın belediye başkanı olan Plancia Magna’nın anıt mezarı gün yüzüne çıkartılıyor.

Antalya’daki 5 bin yıllık Perge Antik Kenti’nde kazı çalışmaları sürüyor. Çalışmalarda, bin 800 yıl önce yaşamış, tarihteki ilk kadın belediye başkanı olarak kabul edilen Plancia Magna’nın anıt mezarı gün yüzüne çıkmaya başladı. Antalya Müze Müdürlüğünce Perge’de gerçekleştirilen çalışmalarda, kazı ekibini heyecanlandıran bir gelişme yaşanmıştı. Antik kentteki yazıtlarda adı geçen ve tarihteki ilk kadın belediye başkanı olduğu belirtilen Plancia Magna’nın anıt mezarı belirlenmişti.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun ilk kazmayı vurmasıyla başlayan kazılarda önce anıt mezarın 4 basamaktan oluşan platformu bulunmuştu. Başkan Plancia Magna hakkında yeni bilgilere ulaşmanın heyecanını yaşayan kazı ekibi, anıtın mezar odası kısmını da gün yüzüne çıkardı. Mezar odasının dış cephesindeki yazıtta Magna’nın ailesinin adı olan “Plancius Ailesi” ifadesi yer alıyor.

‘Kazılar devam ediyor”

Antalya Müzesi Müdürü ve Perge Antik Kenti Kazı Başkanı Mustafa Demirel, kentin ana bölgelerinde olduğu gibi anıt mezarda da kazıların devam ettiğini söyledi.


“Romalı bir ailenin kızı”

Demirel, Plancia Magna’nın M.S. 2. Yüzyıl’da Perge’de yaşamış Roma asıllı bir ailenin çocuğu olduğunu aktardı. Demirel, “Plancia Magna, Perge kentine önemli hizmetlerde bulunan Plancius ailesinin kızı. Babası M. Plancius Varus senatörlük ve eyalet valilikleri yaptı. Perge’yi üç dönem yöneten Magna, maddi imkanlarını şehrin imarı için harcadı ve cömertliğiyle halkın sevgisini kazandı. Kazılarda bulunan yazıtlarda Magna için ‘Plancia Magna kendi parasını harcadı’, ‘bol bol harcadı’, ‘kocasının kontrolü olmadan harcadı’ ifadelerinin yer aldığı belirlendi. Yazıtlarda ‘kentin en üst yöneticisi’, ‘Artemis rahibesi’, ‘Tanrılar anası rahibesi’ ve ‘imparator kültü baş rahibesi’ unvanlarıyla da anılıyor. Bunlar Magna’nın bir yandan siyasal ve sosyal amaçlı görevler üstlenirken dinsel bir yönünün de olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.

İnceleyin:  Nilüfer Kültür Çalıştayı geniş katılımla gerçekleştirildi
Facebook Yorumları