Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın en önemli projelerinden biri olan Edirne Kent Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Özel Müze statüsüne alındı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın en önemli projelerinden biri olan ve kentte çok önemli bir ihtiyaca cevap veren Edirne Kent Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel müze statüsüne alındı. Edirne Kent Müzesi kazanmış olduğu bu statü ile yurt içi ve yurt dışında resmi olarak tanınmış oldu.

Edirne Belediyesi, “Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Edirne” isimli proje hazırlamıştı. Proje, Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında başarılı bulunmuştu. Proje, hibe almaya hak kazanmıştı. Bunun üzerine belediye, Edirne Valiliği tarafından devredilen Hafızağa Konağı’nı “Edirne Kent Müzesi” olarak düzenlemeye başlamıştı. Çalışmaların tamamlanmasıyla Edirne, Kent Müzesi’ne kavuşmuş oldu.

Kalkolitik dönemden günümüze kadar Edirne’nin anlatıldığı müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Özel Müze Statüsüne alındı. Müze, kazandığı bu statü ile hem Türkiye’de hem dünyada resmi olarak tanınmış oldu.

Müze, Edirne’nin 1. Murat tarafından fethinin 656. Yıldönümünde 5 Mayıs 2017 tarihinde kapılarını ziyarete açtı. Müze, açılışının ardından yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi gördü. Tur operatörlerinin de listesine eklediği müze, kısa sürede ziyaretçi akına uğradı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kastamonu 'Türk Dünyası Kültür Başkenti' ilan edildi