Erzincan Kent İçi Ulaşım Kurulu, toplu taşımaya zam yaptı. Can Kart kullanan vatandaşlara ücret 2 TL’ye, kullanmayanlara ise 2,5 TL’ye çıktı.

Erzincan Kent İçi Ulaşım Kurulu, toplu taşımaya zam yaptı. Vatandaşların kullanmasına teşvik edilen Can Kart da öğrencilerin toplu taşıma ücreti 1.40 TL’den 1.50 TL’ye çıktı. Kart kullanmayan öğrencilerin toplu taşıma ücreti ise 1.75 TL’den 2.00 TL’ye yükseldi. Normal vatandaşlar için Can Kart kullanımında 20 kuruşluk bir zam geldi. Buna göre Can Kart kullanan normal vatandaşların toplu taşıma ücreti 1.80 TL’den 2.00 TL oldu. Kart kullanmayan normal vatandaşlar için ise 2.25 TL olan toplu taşıma ücreti 2.50 TL’ye yükseldi.

“500 bin kişiye hizmet verdik”

Erzincan Kent İçi Ulaşım Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak “Erzincan’da toplu taşıma bilindiği gibi teşkilat altında toplandı. Erzincan Belediyesi ile kent içi ulaşımı ortaklaşa yürütüyoruz. 2017 yılında toplam 11 Milyon 500 bin kişiye toplu taşıma hizmeti verdik. Bunların içinde 65 yaş ve engelli vatandaşlarımızın taşıması konusu da var. Bu da yaklaşık 2 milyon 197 bin kişi gibi bir rakama denk geliyor. Erzincan’ın tamamına hizmet ettiğimiz için zaman zaman hizmette bazı aksaklıklar olsa da kayda değer bir aksaklık yaşanmadı. Bu sistemin hizmet noktasında daha ileriye gitmesi için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Erzincanlı hemşerilerimizde bu sisteme başından beri sahip çıkıyor ve kendilerine ayrıca teşekkür ediyoruz. Hizmet alanların en iyi hizmet almaları için kamu denetçiliği gibi çalışmalarının hizmette daha faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

“Vatandaşlar ihbarda bulunsun”

Yaşanan aksaklıklar varsa vatandaşların kendilerine ihbarda bulunmasını isteyen Albayrak, “İhbar numaralarımız araçlarda ve kart dolum yerlerinde var. Bunlarla ilgili bize ulaşsınlar. Bize bilgi versinler. Bizler anında tespit edelim ve gereğini yapalım. Hizmet aksamadan devam etsin. Bu gibi durumların aksaklıkların tespit edilmesi vatandaşlarımızın kart kullanımı ile alakalıdır. Aksaklıkları tespit anlamında daha çabuk neticeye gidebilmemiz için illa ki Can Kart temin etmeleri gerekir. Kart kullanımı ekonomik oluyor. Kart kullanımı ve nakit hizmet arasında 50 kuruşluk bir fark var. aktarmalarda, ikinci aktarmada yüzde 50 indirimden faydalanırlar. Sisteme adaptasyon sağlanırsa her türlü olaya ve hadiseye daha çabuk ulaşırız.2017 yılında ki tarife bilindiği üzere kartlı biniş 1,80 TL, 2,25 lira da nakit ile binişti. Yeni gelen zamlarla birlikte kartlı biniş 2 lira, nakit ile biniş 2,50 lirada oldu. Öğrencilere de 10 kuruş bir zam yapıldı” diye konuştu.

İnceleyin:  Kocaeli’de her gün 30 bisiklet zarar görüyor

“Fiyat artışı zorunlu oldu”

Bir işletme olduğunu ve bu işletmenin giderlerinin bulunduğunu anlatan Albayrak, “Ayrıca çalışan 185 çalışanımız var. Bunların maaşlarında asgari ücretin artışı da bize mali yönden külfet getiriyor. Erzincan halkının burada ki ücret artışını hoş görü ile karşılayacağını düşünüyorum. Hepimize hayırlı olsun. Mümkün olsa da hiç artış yapmadan bu hizmeti sürdürebilsek. Ama Türkiye’de ki ekonomik şartlar belli bu da fiyat artışını da zorunlu hale getiriyor. Bu hizmeti şehir içerisinde 80 tane otobüs ile sağlıyoruz. Ayrıca üniversite hattımız var 14 numaralı hat. 20 tanede aracımız oraya çalışıyor. 100 tane araçla Erzincan halkına hizmet etmeye çalışıyoruz. Bir de havaalanı hattımız var. 2 araçla havaalanı hattında çalışıyor. Uçaktan gelen yolcularımızın şehre ulaşmasında hizmet veriyor” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları