Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin

Türkiye’nin içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımlarından olan 1 milyar TL’lik bütçeli “Düzbağ İçme Suyu Projesi” meyvesini verdi. Belediye, su tarifesinde yüzde 15 oranında indirime gitme kararı aldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Su İşleri (DSİ) ortaklığında yürütülen projeyle Düzbağ’dan doğan, Fırat Nehri’nin bir kolu olan Göksu Çayı’nın Gaziantep’e akacak. 1 milyar TL’lik bütçeli “Düzbağ İçme Suyu Projesi” ile vatandaşlar suyu daha ucuza alacak. Proje ilk meyvesini verdi. Belediye, su tarifesinde yüzde 15 indirime gitme kararı aldı. İndirim, şubat ayı faturalarına yansıyacak.

“İçme suyu ihtiyacı karşılanacak”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, projenin temelinin Başbakan Binali Yıldırım tarafından 6 Nisan 2017’de atıldığını hatırlattı. Şahin, Düzbağ İçme Suyu Projesi ile kentin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacının karşılanacağını bildirdi. Şahin, proje kapsamında yürütülen çalışmalarda, yüzde 40 seviyesine gelindiğini söyledi. Şahin, 500 kişilik ekibin gece gündüz demeden aralıksız çalıştığını anlattı. Şahin, bugüne kadar eski boruların yerine 52 bin metre uzunluğunda 2,60 metre çapında çelik borular döşendiğini, toplam uzunluğun 3 bin 520 metre olacak çift taraflı kazılan Düzbağ Tüneli’nde ise bin 925 metre ilerleme sağlandığını söyledi.

“Türkiye’nin ikinci büyük projesi”

Şahin, şehrin içme suyunun, Kahramanmaraş’ın yer altı ve yer üstü kaynaklarından karşılandığını anımsattı. Şahin, “Gaziantep, içmesuyu ihtiyacının yüzde 74’ünü Kartalkaya Barajı’ndan, yüzde 21’ini Mizmilli Kuyuları’ndan ve yüzde 5’ini ise şehir merkezi kuyularından temin etti. Proje, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Melen Çayı Projesi’nden sonra Türkiye’nin ikinci en büyük projesi olacak. Düzbağ Projesi kapsamında, 2,6 metre çaplı çelik borulardan oluşan isale hattı inşa edilecek” diye konuştu.

“Daha ucuz ve daha kaliteli su”

Başkan Şahin, proje kapsamında mevcut hattaki boruların yenileriyle değiştirildiğini söyledi. Şahin, “Hem kayıp kaçağın önlendiği hem vatandaşlardan topladığımız su parasının 100 milyon lirasını yeniden elektrik parasına ödemek durumunda kaldığımız, 3 pompajla gelen suyu cazibeye dönüştüreceği, su kalitesinin artacağı, daha içilebilir kaliteli bir kaynak suyunu Gaziantep’e getirmiş olacağız. Düzbağ, daha ucuz, daha kaliteli, kayıp, kaçağın daha az olduğu bir su projesidir” dedi.

İnceleyin:  Başkan iddialı: ‘Dünya’da tanımayan kalmayacak!’
Facebook Yorumları