Nereidler Anıtı

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Antalya’dan yurt dışına kaçılan 8 tarihi eserin iadesi için ‘Eserler Ait Olduğu Yerde Güzeldir’ adlı bir proje başlattı.

Antalya turizminin önemli sivil toplum örgütlerinden ATAV, Türkiye’nin ve Antalya’nın kanayan yarası, geçmiş dönemlerde yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin iadesi için proje başlatıyor. Projede, Antalya’dan kaçırılan ve çeşitli ülkelerin müzelerinde sergilenen Nereidler Anıtı, Harpy Anıtı, Payava Lahdi, Ksanthos F-G-H Anıtı, Trysa Antik Kenti’nden Trysa Heroonu ve Sion Definesi, Myra Kaya mezarlarından bir çocuk kabartması, Perge Antik Kenti’nden Tyke Heykeli’nin iadesi isteniyor. ATAV’ın başlattığı projeye “Eserler Ait Olduğu Yerde Güzeldir” adı verildi.

NEREİDLER ANITI’NIN REPLİKASI

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya Havalimanı işbirliğiyle nisan ayında turizm sezonu açılışında, Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminal 1 ve Terminal 2’de Nereidler Anıtı’nın replikasının da sergileneceğini söyledi. Ege. ayrıca gümrükten bagaj alımına kadar oluşturulacak tünelde şu anda yurt dışında sergilenen eserlerin fotoğraflarına yer verileceğini belirtti. Ege, “Misafir gümrük kapısından geçip bagaj alma kısmına ulaşana kadarki alanda yurt dışına kaçırılan bu eserlerimizi görebilecek” dedi.

TURİSTLERE ELMALI SİKKESİ

Ege, sonrasında da her misafire bir anket sunulacağını anlattı. Ege, bu ankette ‘Eserler ancak ve ancak ait olduğu topraklarda güzeldir, katılıyor musunuz” diye tek soru yöneltileceğini aktardı. Ege, anketin “evet” veya “hayır” diye iki şıktan oluşacağını söyledi. Ege, ankete katılarak “evet” yanıtı verenlere bir tarafında Antalya logosu bulunan ve Antalya Müzesi’nde sergilenen “Yüzyılın Hazinesi” olarak kabul edilen Elmalı sikkelerinin bakıra baskılı kopyalarından armağan edileceğini kaydetti.

“EN AZ 1 MİLYON İMZA HEDEFLENİYOR

Ege, toplanan bütün imzaların UNESCO ile paylaşılacağını belirtti. Ege, “Bu konuda UNESCO’nun da kamu spotları var. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da kaçırılan eserlerimizin geri getirilmesine yönelik ciddi çalışmaları var ve buna da katkıda bulunmak istiyoruz. Düşünebiliyor musunuz, UNESCO’ya 1-2 milyon imza gönderdiğimizi? Antalya’ya gelen turist potansiyeline baktığımızda, o kapıdan geçen herkes kaçırılan bu eserlerimizi görecek. Ayrıca çoğunluğunun da anketimizi imzalayacağını düşünüyorum. Antalya’ya gelen turist sayısıyla kıyasladığımızda en az 1 milyon imza toplayacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kütahya Belediyesi, Gaziantep'i örnek alıyor