Türkiye’nin dev bir stand ile tanıtılacağı ITB Berlin Fuarı için Truva Atı ve Kastamonu Mutfağı Almanya’nın başkenti Berlin’e taşınıyor.

Dünya turizminin en büyük buluşma noktası ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası 7-11 Mart tarihleri arasında 52’nci kez kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Buluşmada, Türkiye’nin UNECO Dünya Miras Listesi’ndeki kültürel değerlerinin sunumu yapılacak. Büyük buluşmaya ‘2018 Troya Yılı’ tanıtımları ile Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu damgasını vuracak. Fuarda dev Truva Atı ve Kastamonu mutfağı ön plana alınacak. Türkiye tanıtımına startı ise 7 Mart’ta Bakan Kurtulmuş verecek.

Fuarda, Kapadokya’nın Peri Bacaları’ndan İzmir’in Saat Kulesi’ne, Antalya’nın Apollon Tapınağı’ndan İstanbul’un Galata Kulesi’ne eşsiz Türkiye manzaralarının dünyaya yansıyacak. Fuarın Türkiye turizmi için de önemli bir fırsat olması bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca destinasyon odaklı bir tanıtım anlayışıyla ve Antalya, Ege, İstanbul/Marmara ile Anadolu’nun öne çıkarılacağı 3 bin 79 metrekarelik dev Türkiye standı kurulacak. Stantta, THY ile birlikte, 20 seyahat acentası, 50 otel, 20 valilik ve 40 birlik, dernek, belediye ile kalkınma ajansı yer alacak.

“2018’in işaretleri olumlu”

Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin en çok ziyaretçiyi ağırladığı Almanya’nın bu yıl turizmde çok daha fazla yükselişe geçeceğini vurguladı. Bakan Kurtulmuş, geçtiğimiz yıl 184 ülkeden yaklaşık 170 bin ziyaretçiyi ağırlayan fuarın Türkiye’yi ziyaret edecek Avrupalı turist sayısına da doğrudan etki edeceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş

Kurtulmuş, turizmi ve kültürü birer yumuşak güç unsuru olarak kullandıklarını dile getirdi. Kurtulmuş, “Türkiye, turizmde geçtiğimiz yıl olağanüstü bir performans ortaya koydu. 2018 yılının ise turizmde fevkalade güzel geçeceğini yabancı tur operatörleri de ifade ediyor. Ve yüzde 70’lere varan rezervasyon artışlarına işaret ediyorlar. Turizmde hedeflediğimiz bu yıl ki büyük yükselişimizde en önemli paydaşın yine Almanya olacağına ve Alman misafirlerimizin sayısının bu yıl çok daha fazla artacağına inanıyoruz” dedi.

İnceleyin:  Edremit Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’ne Yoğun İlgi

Bakan Kurtulmuş, dünya turizminin en büyük buluşma noktası ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası’nın Türkiye’nin kültürel zenginliklerini ve doğal güzelliklerini yansıtacakları yeni durak olacağını belirtti. Kurtulmuş, ‘2018 Troya Yılı’ ile Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’ya uluslararası turizm buluşmalarında özel bir önem verdiklerini dile getirdi.

Kurtulmuş, Türkiye’nin tatil imkanlarına, alternatif turizm türlerine ve kültürel mirasına ITB Berlin’de bir kez daha vurgu yapacaklarını kaydetti. Bakan Kurtulmuş, bu yılın turizmde fevkalade güzel geçeceğini söyledi.

Geleneksel El Sanatları Sanatçı Mahallesinde Tanıtılacak

52. ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası’nda kurulacak Türkiye standında bir de ‘Sanatçı Mahallesi’ oluşturulacak. Geleneksel el sanatlarımızın tanıtılacağı mahallede hat, çini, ebru, cam, çömlek ve kazaz (tel işleme) sanatçıları ziyaretçilere nadide çalışmalarını sergileyecek.

Bakanlık, Türkiye’nin Almanya pazarında etkin bir şekilde tanıtılması için fuar kapsamında düzenlenecek özel etkinliğe ‘Türkiye’nin Turizmde Yeni Vizyonu’ ve ‘Troia Antik Kenti’ panelleriyle katılım sağlayacak. Bakanlık, stand ziyaretçilerine geleneksel Türk lezzetlerinden ikramlarda bulunacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Bakanlar Toplantısı’nın düzenleneceği ITB Berlin Fuarı’nın ikinci gününde Türkiye turizm endüstrisinin güncel durumu ve yeni tanıtım stratejilerinin değerlendirileceği bir de basın toplantısı düzenlenecek.

Facebook Yorumları