Ana SayfaÇevreEski Başkan Erdoğan Bilenser: “Bursa’nın birinci sorunu çevre kirliliği”

Eski Başkan Erdoğan Bilenser: “Bursa’nın birinci sorunu çevre kirliliği”

Bursa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Erdoğan Bilenser, katıldığı bir panelde yaptığı konuşmada, Bursa’nın birinci sorunun ulaşım değil çevre kirliği olduğuna dikkat çekti.

Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD) tarafından “Hava Kirliliği Paneli” düzenlendi. Derneğin, Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanlık Grubu tarafından organize edilen panel, Uludağ İhracatçılar Birliği’nde yapıldı. Panelin oturum başkanlığını Oturum Başkanlığını Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feza Karaer yaptı. Panele Bursa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Erdoğan Bilenser ve Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Doç. Dr. Efsun Dindar, konuşmacı olarak katıldı.

“Çevre kirliliğine birinci sorun olarak bakılmıyor”

Panelde konuşan eski Başkan Erdoğan Bilenser, Bursa’da hava kirliliğinin nedeninin çarpık sanayileşme olduğuna dikkat çekti. Bilenser, hava kirliliğinin önlenmesi için uygulanacak olan tüm önlemlerde kamu müdahalesi gerektiğine işaret etti. Belediye yönetimlerinin çevre kirliliğine birinci sorun olarak bakmadığına dikkat çeken Bilenser, “Bunun nedeni de, yapılan anketlerde ulaşımın Türkiye’nin her yerinde birinci sırada çıkması. Oysa Bursa gibi bir kentin birinci sorunu bence ulaşım değil. Çevre sorunları ve çevre kirliliğinin insan sağlığına verdiği tahribatlardır” dedi.

“Bursa, ‘kanser vakalarının’ en çok arttığı illerden biri”

Bilenser, 30 yıl içinde kanser vakalarının en çok arttığı illerden birinin Bursa olduğuna da dikkat çekti. Bilersen, “Yerel yönetimler popülist politikaları bir kenara bırakarak, kent kaynaklarını, çevre sağlığı ve dolayısıyla insan sağlığı için kullanırlarsa bence kutsal bir görev yapmış olurlar” diye konuştu.

Eski Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser

“Bursa’da iklim havayı temizlemekte zorlanıyor”

Doç. Dr. Efsun Dindar ise, Bursa ikliminin havayı temizlemekte artık zorlandığına vurgu yaptı. Kirliliğin kış aylarında daha fazla arttığına işaret eden Dindar, fosil yakıt tüketiminin kısıtlanmasının hava kirliliğini azaltacak önlemlerin başında geldiğini anlattı. Dindar, Bursa’nın hava kalitesine bakıldığında coğrafi yapısı gereğiyle de kirliliğin dönem dönem çok arttığını söyleyebildiklerini aktardı.

“Hava kirliliğinde kış aylarında artış görülüyor”

Dindar, özellikle kış aylarında ısınmadan ve taşıt emisyonlarından da kaynaklı artış görüldüğünü söyleyerek, şunları kaydetti:
“Bursa’nın sanayi kimliğini de düşünecek olursak çok ciddi bir hava kirliliği yüküyle karşılaşmış oluyoruz. Hava kirliliğinin başlıca kaynaklarından biri fosil yakıtlar, bunların kullanımına ilişkin kısıtlamaların olması hava kirliliğini azaltacak önlemlerin başında geliyor. Bursa hem tarım, hem turizm, hem kültür-sanat, hem de sanayi anlamında çok değerli, kıymetini bilmemiz gereken bir şehir. Göz göre göre hava kirliliği dahil tüm kirlilikler için sessiz kalmayalım.”

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar