Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi (ESMEK) kursiyerlerinin oyun atölyesini “Gel Beraber Oynayalım” adıyla sergi haline getirdi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bir ilke daha imza attı. Belediye, okul öncesi eğitim alan çocukların, içinde serbestçe oynayabilecekleri bir atölye oluşturdu. 16 yıl önce başlatılan “Her Ev Bir Atölye Olacak” projesinde ücretsiz eğitimler alan kadınların ürettiği materyallerle oyun atölyesi kuruldu.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen

Belediye Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi (ESMEK) kursiyerlerinin emekleri ile oluşturduğu oyun atölyesini “Gel Beraber Oynayalım” adıyla, sergi haline getirdi. Haller Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve çok sayıdaki anaokulu öğrencisi katıldı.

Büyükerşen, Eskişehir’in UNESCO tarafından Öğrenen Şehirler Ağı’na dahil edildiğini hatırlattı. Büyükerşen, “Eğlenerek Öğrenme kavramını pekiştirmek amacıyla yaratıcılığı destekleyen oyuncakları çocukların erişimine sunarak onlara böyle bir atölye hazırladık. Eskişehir’de okul öncesi eğitimi veren tüm öğrencilerimizi buraya davet ettik. Ülkemizde tarihi, kültürel, eğitsel değeri sebebiyle açılan oyun ve oyuncak sergileri olmuştur. Ancak şimdiye kadar okul öncesi çağındaki çocuklar için oyuncağı oyunla birleştiren, onu da masal anlatımı ve dans-ritim-hareket atölyesi ile zenginleştiren, mekanın tamamen çocuk ziyaretçiler için tasarlandığı bir sergi olmamıştır. 16 yıl önce ‘Her Ev Bir Atölye Olacak’ ilkesiyle hizmete açtığımız ESMEK bünyesinde eğitim alan kadınlarımızın oluşturduğu bu atölye sergisinden çocuklarımızın yanı sıra eğitimcilerimiz ve ebeveynlerimizin de faydalanacağını düşünüyoruz” dedi.

Serginin açılışında küçük çocukların oyunlarına eşlik eden Başkan Büyükerşen, Her Ev Bir Atölye Kadın Kooperatifi çalışanlarına da emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İstinat duvarında sanat