Ana SayfaAkıllı KentlerEskişehir Odunpazarı'dan Coğrafi Bilgi Sistemi Yazılım Eğitimi

Eskişehir Odunpazarı’dan Coğrafi Bilgi Sistemi Yazılım Eğitimi

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, kurumsal kapasitesini geliştirmek için personellerine yönelik Coğrafi Bilgi Sistemleri Yazılımları Eğitimine başladı.

Bursa Bilecek Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) 2019 yılı Teknik Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazandı. Kurumsal kapasiteyi geliştirme amacıyla personeline yönelik Coğrafi Bilgi Sistemleri Yazılımları Eğitimine başladı. Eskişehir Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof Dr. Can Ayday tarafından verilen eğitime, ilgili müdürlüklerde görev yapan personeller katıldı.  Coğrafi tanımlanan herhangi bir nesneyle ilgili her türlü veriyi toplamayı, yönetmeyi ve analiz etmeyi sağlama bilgisi kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen eğitimler, çeşitli periyotlarda devam edecek.

COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ NEDİR?

Coğrafi Bilgi Sistemlerinin dört adımda çalıştığını belirten yetkililer, harita, veri, analiz ve uygulamalardan oluştuğunu söyledi. Haritaların veri katmanlarını ve analitik çözümlemenin kullanıldığı yapılar olduğunu ifade ettiler.  Coğrafi Bilgi Sistemlerinin, mekânsal konum kullanarak birçok farklı veri katmanını birleştirdiğini dile getirdi. Görüntüler, özellikler, haritaya bağlı hesap çizelgeleri ve tabloların veri olarak kullanılabileceğini söyleyen yetkililer, “Coğrafi Bilgi Sistemleri’nin belki de en çok insan odaklı kısmı analizdir. Mekânsal analiz uygunluğu ve kabiliyeti değerlendirmesinde, tahmin ve varsayımda bulunmada, yorumlama ve anlamada, daha da önemlisi kavrama ve karar vermede yardımcı olur” dedi.

Odunpazarı sokak müzisyenlerini seçti

Odunpazarı Belediyesi, Odunpazarı sokaklarında müzik yapacak olan sokak müzisyenlerini seçti. Sokak müzisyenlerini desteklemek, onlara özgür bir ortamda müzik yapma olanağı sunmak için yola çıkan Odunpazarı Belediyesi, gerçekleştirdiği proje ile sokak müzisyenlerine Adalar, Hamamyolu ve Odunpazarı Tarihi Bölgesi’nde yer tahsis edecek. Müzisyenler belirli aralıklarla buralarda performans sergileyecek.

“Sanat toplum içindir” anlayışını benimseyen Odunpazarı Belediyesi, bu anlayışın en fazla işlevsellik kazandığı alanlardan biri olan müziğin, Eskişehir halkı ile nostaljik bir ortamda buluşturmak ve Eskişehirlilere hoş bir anı bırakmak için sokak müzisyenleri ile ilgili bir çalışma başlattı. Odunpazarı Belediyesi, sokak müzisyenlerini desteklemek için belediye sınırları içinde giren alanlarda; sokak müzisyenlerine yer vererek onların özgür bir ortamda sanatlarını gerçekleştirmelerine olanak sağlayacak. Sokak müzisyenlerinin adil bir şekilde bu çalışmadan faydalanmasını sağlamak amactır. Müzik eğitmenlerinden oluşan bir jüri ile ‘Sokak Odunpazarı Tarihi Bölge’de kendileri için tahsis edilen yerlerde belirli saat aralıklarında performanslarını sergileyecek.Müzisyenleri Seçimleri’ yapıldı. Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) gerçekleştirilen seçmelere, çok sayıda müzisyen ve müzik tutkunu katıldı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla