Ana SayfaGündemGazi Şehir’de esnafa ‘Fıstık Gibi’ sertifika

Gazi Şehir’de esnafa ‘Fıstık Gibi’ sertifika

Gaziantep’te pandemi sürecinde yerel lezzetleri vatandaşlara temiz ve sağlıklı ulaştırma doğrultusunda belirli kriterleri uygulayan işletmeler ‘Fıstık Gibi’ sertifikasıyla ödüllendilirecek.  

 

Koronavirüs’e karşı mücadele sürdürülürken yeni normalleşme sürecinde gastronominin başkenti Gaziantep’te de yerel lezzetlerin huzur ve güven ortamında vatandaşla buluşturulması ve sosyal hayatın kaldığı yerden devam edebilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi’yle Gaziantep Ticaret Odası’nın ortaklaşa yürüttüğü Gaziantep Marka Restoranlar “Ağzımızın Tadı Geldi” Kampanyası’nın lansman toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu ile gıda ve yiyecek sektörünün temsilcileri katıldı.

GAZİ ŞEHRİN GASTRONOMİ TEMSİLCİLERİNE “FISTIK GİBİ” SERTİFİKASI TANITILDI 2
GAZİ ŞEHRİN GASTRONOMİ TEMSİLCİLERİNE “FISTIK GİBİ” SERTİFİKASI TANITILDI 

Projenin içeriği tanıtıldı

Onat Kutlar Konferans Salonu’nda organize edilen toplantıda gerçekleşen sunumda; GAZİBEL Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Tural, COVID-19 Gaziantep Rehberi konulu eğitimden bahsetti ve detaylandırdı. İşletmecilerin pandemi sürecinde uygulaması gereken temel faktörler sıraladı ve işletmelere verilecek ‘Fıstık Gibi’ sertifikasının amaçlarına ve içeriğine adım adım dikkat çekti. Ayrıca büyükşehir tarafından pandemi sürecinde gıda ve yiyecek sektörü için pilot bölge ilan edilen Mutfak Sanatları Merkezi’nde hayata geçirilen uygulamaları hatırlattı. Sertifika çerçevesinde projenin adımları, sahada görevlendirilecek eğitim ekibinin kurulması, gıda işletmeleri denetlenme süreçleri, güvenilir destinasyonlar ve azalan iş gücü ve ekonomik sıkıntıları konularından yola çıkarak katılımcılara proje hakkında bilgi verdi. Ayrıca Tural, Gaziantep dışından gelen yerli ve yabancı turistler için fıstık gibi sertifikalarını alan işletmelere internet ağı üzerinden ulaşabilecekleri fıstıkgibi.net adresinin kurulacağını açıkladı. Sunumda ayrıca,  1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme süreciyle birlikte restoranlarda; temiz hava, temiz su, temiz gıda, temiz enerji, atık sorunu, yeni teknolojinin kullanımı, yeni reklam çalışmaları, coğrafi işaretli ürünler konularına da vurgu yapıldı.

GAZİ ŞEHRİN GASTRONOMİ TEMSİLCİLERİNE “FISTIK GİBİ” SERTİFİKASI TANITILDI 4
GAZİ ŞEHRİN GASTRONOMİ TEMSİLCİLERİNE “FISTIK GİBİ” SERTİFİKASI TANITILDI 4

“Bütün dünyadan pozitif ayrıştık”

Toplantıda konuşan başkan Şahin, dünyanın çok önemli bir sınavdan geçtiğini belirterek, zamanın ruhu bizlere küresel bir sorunla ulusal çapta verdiğimiz mücadeleyi çok önemli bir şekilde özetliyor. Pandemi süreci büyük devlet tanımında değişiklikler meydana getirdi. Eğer, gıda güvenliği sağlanamıyorsa ya da tedarik zinciri oluşturulamıyorsa artık güçlü olunamaz. Bu nedenle büyük devlet kavramlarının pandemi süreciyle yeniden yapılandırılması gerekiyor. Ülkemiz bu ulusal mücadelede entübe ve vefat sayısında düşük risk grubunda kaldı. Bütün dünyadan pozitif ayrıştık. Olağanüstü bir gayret gösterilerek salgın sürecinde yerel kapsamda çok büyük bir sınav verdik. Bugün çok önemli. Şehir üretmek zorunda. pandemi sürecinde Yüzde 80 kapasiteyle çalıştık. Şehrin üretimi dursaydı Türkiye duracaktı. Başka çaremiz yoktu” dedi.

“Hijyen bu dönemin en önemli anahtarı”

Bugün artık, normalleşmeyle birlikte gıda ve yiyecek sektöründe hızlanmamız gerekiyor. Dünyanın nereye gittiğini tespit edip yol haritamızı belirlememiz gerekiyor. Maskemizi takıp mesafemizi koruyarak kendimizi yeni yaşama adapte etmeliyiz ve işe koyulmalıyız. Yeni yaşam şeklini çok çabuk bir şekilde benimsememiz gerekiyor. Kendimiz ve ailemiz için bunu yapmak zorundayız. Artık hijyen bu dönemin en önemli anahtarıdır. Biz bir kampanya başlattık. Şimdi Gaziantep’e Gelme Zamanı’ adında. Şehrin dinamiklerini iyi belirleyerek Gazi şehrin potansiyelini öne çıkardık. Şimdi de dersimize çalıştık. Sizi de bugün bunun için topladık. 1 Haziran’da yeni normalleşmeye başladık. 1 Haziran itibariyle başlatılan yeni normalleşmede vatandaşı memnun edilmeye gayret edilecek. Gaziantep sağlıklı lezzetin başkenti olmaya devam edecek. Beşeri sermayemize ve girişimcilerimize güveniyoruz” dedi.

GAZİ ŞEHRİN GASTRONOMİ TEMSİLCİLERİNE “FISTIK GİBİ” SERTİFİKASI TANITILDI 5
GAZİ ŞEHRİN GASTRONOMİ TEMSİLCİLERİNE “FISTIK GİBİ” SERTİFİKASI TANITILDI 5

“Karavan turizmine geçiyoruz”

Mutfak Sanatları Merkezi’nde hijyen eğitici eğitiminin devam ettiğini dile getiren Başkan Şahin, kısa sürede bu çalışmanın şehrin her noktasına yayılacağını söyledi. Şahin, “Eğitimin ardından bunu taçlandıracak bir sertifikasyon verilecek. Çünkü bu sertifika sayesinde gelen müşteride güven kaybı olmayacak. Dolayısıyla verilen sertifikanın altında şu mesaj yatıyor: ‘Her yer fıstık gibi her şey fıstık gibi olacak.’ Kampanyanın ve sertifikanın adı da bu olacak. Beraberinde denetimler olacak. Bunu birlikte yapacağız. Önce biz kendimiz tesisimiz için yapılması gerekenleri ivedilikle hayata geçireceğiz. Daha sonra ise ‘Gaziantep’e Gelme Zamanı’ gibi ulusal ve uluslararası bir kampanya açacağız. Ayrıca yeni turizm trendlerinde karavan turizmine geçiyoruz. Artık, karavan turizmi yükselen bir değer. Bu şekilde Erikçe’de Alleben’de ve Rumkale’de karavan turizmini başlatacağız. Yeni trendlerin gereğini yapmazsak küçülürüz. O nedenle sürece uygun hareket etmeliyiz” diye konuştu.

“Gazi şehir hedeflerine ulaşacak”

Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Gaziantep hep zor şartların içerisinden birlikte iş yapma kültüründen faydalanarak çok başarılı bir şekilde çıktığına dikkat çekerek, “Yeni normalleşme sürecinde de planladığı yoldan ilerlenerek Gazi şehir hedeflerine ulaşacak. Hep birlikte bu şehrimizin sağlık risklerini azaltarak ekonomisini canlı tutmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla