Gazi şehrin restoranları pandemiye karşı ‘fıstık gibi’ hazırlanıyor
Gazi şehrin restoranları pandemiye karşı ‘fıstık gibi’ hazırlanıyor

Gastronomi kenti Gaziantep’in restoranları, yeni normalleşme sürecinde vatandaşlara en iyi ve temiz hizmeti vermeye hazırlanıyor. ‘Fıstık Gibi’ adıyla düzenlenen ‘Covid-19 Hijyen ve Sunum Eğitimi’ni tamamlayan Gazi şehrin ünlü restoranları sertifikalarını törenle aldı. 

 

Restoranlar sertifikalarını törenle aldı
Restoranlar sertifikalarını törenle aldı

GAZİANTEP – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından başlayan, yeni normalleşme süreci kapsamında vatandaşlara hijyenik bir ortamda hizmet verilmesini sağlamak amacıyla işletmecilere ve personellere ‘Fıstık Gibi’ adıyla verilen ‘Covid-19 Hijyen ve Sunum Eğitimi’ni tamamlayan restoranlar için sertifika töreni düzenlendi. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan; Kelebek, Sakıp Usta, Hışvahan ve Küşleme Kebaphan restoranları için ‘Fıstık Gibi’ sertifikalarını aldı.

Gazi şehrin restoranları pandemiye karşı ‘fıstık gibi’ hazırlanıyor 2
Gazi şehrin restoranları pandemiye karşı ‘fıstık gibi’ hazırlanıyor 2

“Amacımız işletmeleri bilinçlendirmek”

Sertifika töreninde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in lezzetin başkenti olma başarısına kısa bir zamanda erişmediğine dikkat çekerek, şehirde bulunan restoranların köklü bir tarihten geldiğini söyledi. Babadan oğula hizmet sektöründeki deneyim sayesinde yöresel lezzetlerin güç kazandığının altını çizen Şahin, “Bu bir, medeniyet, tarih ve kültürdür. Yalnızca lezzet deyip geçilmemesi gerekiyor. Hiçbir şey tesadüf değildir. Pandemiden sonra artık, yeni bir dünya kuruluyor. Artık sağlıklı lezzetin başkenti olmalıyız. Gaziantep Ticaret Odası’yla birlikte yürüttüğümüz çalışma ve eğitim seferberliğiyle, pandeminin ardından başlayan yeni düzende hizmet sektöründe yaşanan değişikliklere dikkat çekiyoruz. Hizmet sektöründe çalışan işletmeciye ve personele kişisel bakımın, kullanılan materyallerin müşteriye hizmet esnasında nasıl olması gerektiğine dair deneyim kazandırıyoruz. Burada asıl amacımız, işletmeyi pandemiye karşı bilinçlendirmek. Bunu şehrimizde yer alan restoranlarımız artık, birer birer elde ediyor” dedi.

Gazi şehrin restoranları pandemiye karşı ‘fıstık gibi’ hazırlanıyor 5
Gazi şehrin restoranları pandemiye karşı ‘fıstık gibi’ hazırlanıyor 5

“Bu eğitimle kentin turizm ağını güçlenecek”

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım da, yeni normallerde ‘Fıstık Gibi’ sertifikalarının restoranlara birer birer dağıtıldığını vurgulayarak, “Pandemiye karşı devreye soktuğumuz eğitimle de kentin turizm ağını güçlendireceğiz. Gastronomi kenti Gaziantep yöresel lezzetlerini yurt sınırlarının dışına taşımaya devam edecek” diye konuştu.

İnceleyin:  Termessos Antik Kenti'nde 2 bin yıllık mil taşı bulundu
Restoranlar sertifikalarını törenle aldı_2
Restoranlar sertifikalarını törenle aldı_2

“Gaziantepli olmanın farkını kanıtladık”

Sertifikalarını törenle alan işletme sahipleri de, “Gaziantepli olmanın farkı burada da kanıtlandı. Güler yüzümüzü en steril ortamda ziyaretçilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Pandemiye karşı eğitimimizi tamamladık. Önlemlerinizle vatandaşa güvenli bir hizmet sağlayabileceğimizi öğrendik. Artık, müşterilerimize daha güvenli bir şekilde hizmet vermenin rahatlığını yaşıyoruz” şeklinde konuştular.

 

Facebook Yorumları