Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliğiyle kurulan Doğal Yaşam Pazarı, yoğun ilgi görüyor. Parkta, organik ürünler görücüye çıkıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk kez hem otopark hem de semt pazarı olarak kullanılan fonksiyonel bir sistemi hayata geçirdi. Belediye, kadınların ekonomik özgürlüğüne ışık tutarak, Doğal Yaşam Pazarı Projesini de hayata geçirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından Mart ayında açılan pazar, kısa sürede vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Pazar yerinde, hem köyden getirilen organik ürünler şehirle buluştu hem de kadınların el emeği ekonomiye kazandırıldı.

Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde alışveriş merkezlerine açılan mini organik pazarlara sıkıştırılan kadınlar, doğal yaşam pazarıyla adeta özgürleşti. Doğal yaşam pazarı’nda kurulan stantlarda organik ürünlerin yanı sıra yöresel yemekler, yufka ekmeğiyle böreği, ev yapımı turşular, halka tatlı ve tekstil ürünleri sergilendi.

“Vizyonel bir proje geliştirdik”

Gaziantep Kent Konseyi Kadın Vizyon Geliştirme Komisyon Başkanı Tuğba Satıl Alkan, ev eksenli yaşayan kadınların özgüvenlerini artırıcı projeler üzerine çalıştıklarını belirtti. Alkan, “Büyükşehir Belediyesi ve Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliğinde kurulan doğal yaşam pazarı, mart ayından bu yana Kavaklık Mahallesi Hayri Tütüncüler Parkı’nı renklendiriyor. 2 yıl öncesine kadar, Dünya Kadınlar Günü’nde alışveriş merkezlerine sıkışan kadınlarımız için ‘Doğal Yaşam Pazarı’ adı altında vizyonel bir proje geliştirdik. Her pazar günü açık olan pazarda, 60’ı gıda, 60’ı ise mefruşatla tekstil olmak üzere 120 stant kuruluyor. Türkiye çapında ses getiren bu çalışmayla, kadınlarımız yaptıklarını pazarlıyor, sattıklarından para kazanma zevkini tadıyor. Bu vesileyle özgürleşiyor, ayakları üzerinde duruyor. Ev kadınlarının el emeği göz nuruyla ortaya koyduğu el işlerinin yanı sıra köylerden getirilen organik ürünler, pazarda sergileniyor, satışa çıkarılıyor. Doğal yaşam pazarı’nın kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  "Uzaklarda Arama Kampanyası" ile hedef 1,5 milyon turist