bursa

Güney Koreli  öğrenciler Bursa’da Türkçe ve Kılıç Kalkan oyunu öğrendiler. Başkan Aktaş, Güney Kore ile tarihten gelen bağı   faaliyetlerle daha da güçlendirdiklerini belirtti.

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın Güney Kore’de tanıtılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Koreli 7 öğrenci Türkçe ve kılıç kalkan oyunu öğrendi. Öğrenciler Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret etti. Güney Kore ile tarihten gelen bağı   faaliyetlerle daha da güçlendirdiklerini belirten Başkan Aktaş; “Şehrimizi dünyanın farklı şehirlerinde tanıtmanın derdi ve heyecanı içerisindeyiz. Atalarımız, zamanında Güney Kore’nin hürriyeti için mücadele etti. Şehitler verdik. Dolayısıyla, bu anlamlı buluşma nedeniyle Koreli kardeşlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Koreli öğrencilerin kılıç kalkan oyunu heyecanı

Büyükşehir Belediyesi’nin, 2019 yılında Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği ve BEBKA desteğiyle, Bursa’nın Güney Kore’de tanıtılmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştı. Çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Yapılan faaliyetlerin bir parçası olarak Hankuk Üniversitesi’nde Türkoloji okuyan7 öğrenci   Bursa’nın kılıç kalkan oyununu öğrendi. Güney Koreliler THY ve Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bursa’yı ziyaret eden öğrenciler Alinur Aktaş’la bir araya geldi. Başkan Alinur Aktaş, Güney Kore’de gerçekleştirdikleri faaliyetlere ilişkin misafir öğrencilerin görüş ve düşüncelerini aldı. Başkan Aktaş’la buluşmanın ardından Koreli öğrenciler, şehrin kültürel, turistik ve tarihi zenginliklerini yerinde görme fırsatını buldu. Ayrıca Orhangazi Meydanı’nda Koreli kılıç kalkan ekibi ile Tahtakıran Kılıç Kalkan Derneği, ortak gösteri yaptı. Gösteri sırasında Koreli 4 kız öğrenci, ülkelerinde öğrendikleri Kafkas dansı ile bir gösteri daha gerçekleştirdi.Başkan Aktaş, “Zaten Güney Kore’de, Türkiye ve Türklere karşı büyük bir sevgi ve saygı var. Yaptığımız faaliyetler, mevcut ilişkilerin daha da artmasını, güçlenmesini sağlayacaktır. Ziyaretleri için öğrenci kardeşlerimize, çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yoğunlaşan tanıtım atağı

Güney Kore-Bursa kardeşliği kapsamında ilk görüşmeler, geçen yıl Temmuz ayında gerçekleştirimişti. Güney Kore Türkiye Büyükelçisi Choi Hong-Ghi ile Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Durmuş Ersin Erçin’in Bursa’da ağırlanmasıyla başlamıştı. Ağustos ayında ise Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA);Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği; Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu işbirliğiyle ;‘aralarında 1 milyon takipçiye sahip olan sosyal medya fenomenlerinin de bulunduğu’ Güney Koreli sosyal medya fenomeni ve blog yazarları, Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’da ağırlandı. Şehrin önemli turizm bölgelerini ziyaret eden Güney Koreli fenomenler, bol bol fotoğraf ve video çektiler. Eylül ayında da Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, Seul’de düzenlenen COEX Turizm Fuarı’na katılarak, şehrin tanıtılmasına yönelik çalışmalarını sürdürdü.  Büyükşehir Belediyesi, Güney Koreli seyahat acenteleri ile Seul’de kapsamlı toplantılar yaptı.Bursa, bu toplantılar sonucunda Güney Koreli seyahat acentelerinin tur programlarına alındı.

İnceleyin:  "UNESCO KONUSUNDA KİMSE HEYECANIMIZA ENGEL OLMASIN!"

 

Facebook Yorumları