Ana SayfaGündem‘Haliç’in görüntüsü içimizi sızlatıyor’

‘Haliç’in görüntüsü içimizi sızlatıyor’

Haliç’in son görüntülerinin içler acısı olduğunu belirten Bakan Kurum, “Haliç’in görüntüsü içimizi sızlatıyor. Üniversitelerimizle işbirliği ile kirliliğin sebebini araştırıyoruz. Haliç için Büyükşehir belediyemizle her türlü işbirliğine hazırız”  dedi.

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Haliç için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirterek, “Eğer büyükşehir belediyemiz bir yatırım yapmama sürecine girerse, Haliçimizi kimsenin insafına bırakmaz gerekli yatırım yapmak için hep birlikte seferber oluruz” diye konuştu.

evre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 1
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 1

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dünyaca ünlü turizm merkezi Rize’ye  bağlı Çamlıhemşin ilçesinin Ayder Yaylası’nda bakanlığının yaptığı çalışmaları yerinde inceledi. Bakan Kurum, İstanbul’un Haliç semtinde denizdeki kirliliği gösteren görüntülerin hatırlatılması üzerine habercilere açıklamalarda bulundu. Çevre yatırımlarının süreklilik arz eden yatırımlar olduğuna dikkat çeken Kurum, “Bu noktada bir çevre yatırımı yaparsınız, bunların içerisinde nüfus artar, bölgedeki yapılaşma artar, ilave yatırımlar yapmanız gerekir. Şimdi bu Haliç’teki görüntüler hepimizin içini sızlatıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanı olduğu dönemde; oradaki çöpü, çamuru başta Gaziosmanpaşa’daki bir alana deşarj ederek, gezilemez yürünemez denilen Haliç’i gezilir, etrafında yürünebilir ve etrafında oturulabilir hale getirdi. Bu noktada gördüğümüz görüntüler içler acısı. Biz üniversitelerimizin de işbirliği ile mevcut bölgedeki kirliliği sebebini araştırıyoruz aynı Riva deresinde olduğu gibi. Çıkan sonuçlara göre de hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

İşbirliğine hazırız

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu alanındaki yapması gereken yatırımları hayata geçirmesinin önemli olduğunu vurgulayan Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Bu konuda kendisinin bakanlığımızdan bir isteği, yardım talebi varsa biz bakanlık olarak tertemiz bıraktığımız Halici, yine gelecek nesillere tertemiz bir şekilde teslim etmek istiyoruz. Biz bakanlık olarak bu konuda her türlü işbirliğine hazırız. Belediyemizin gücünün etmediği yerde de her türlü yardımı yaparak Halici temiz tutmak durumundayız. Eğer bu noktada belediyemiz bir yatırım yapmama sürecine girerse de biz aynı Riva’da söylediğimiz gibi Halicimizi de kimsenin insafına bırakmaz, gerekli yatırım yapmak için hep birlikte seferber oluruz. Bu noktada yapılacak tespitleri bir bekleyelim görelim. O tespitler noktasında da inşallah sürecimizi işletiriz.”

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler