Ana SayfaYaşamTarihi su sarnıçları elden geçiyor

Tarihi su sarnıçları elden geçiyor

Bodrum Belediyesi; yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, ilçenin simgesi olan tarihi su sarnıçları için bakım çalışması başlattı.

Tarihi su sarnıçları bakıma alındı 2
Tarihi su sarnıçları bakıma alındı 2

MUĞLA-Geçtiğimiz yıl geniş kapsamlı bakıma alınarak birçok eksiği de giderilen sarnıçlar, yaz aylarının gelmesiyle birlikte yeniden bakıma alındı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın talimatıyla harekete geçen ekipler, ilçe merkezinden başladıkları çalışmalarda ilk olarak sarnıçların çevresinde ve üzerinde bulunan kuru otları temizliyor. Ardından sarnıçları badanalayan ekip, çevre temizliği ile bakım işlemini tamamlıyor. Ekipler yaklaşık bir aylık sürede Bodrum Belediyesi sorumluluğunda ve vatandaşların arazilerinde bulunan 100’ün üzerinde tarihi su sarnıcına bakım gerçekleştirecek.

Tarihi su sarnıçları bakıma alındı 3
Tarihi su sarnıçları bakıma alındı 3

Bodrum’un simgesi

Bodrum’un simgelerinden biri olan en az 500 yıllık sanat eserleri tarihi su sarnıçlarının çoğu tahrip olmuş, kalanlar da yok olmak üzeredir. Su sarnıçlarının tarihi ve sayısı hakkında yapılmış (bilinen-yayınlanmış) çalışma olmamakla birlikte bu sarnıçların Bizans döneminden kaldığı bilinir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından; 15201’de Rodos seferi sırasında, ordunun su ihtiyacının karşılanması için, yol boyu inşa ettirildiği bilinir. Ancak bir başka söylentiye göre de; Bodrum’un kümbet sarnıçlarının mimarı Mimar Sinan’dır. Kapısında 1766 tarihli kitabe bulunan ‘hayrat’ kümbetlere de rastlanması, kümbet sarnıç yapımının Kanuni’den sonra da uzun süre devam ettiğini gösterir.

Tarihi su sarnıçları bakıma alındı 4
Tarihi su sarnıçları bakıma alındı 4

Tarihi değerleri var

Kümbet sarnıçlar 7-10 metre çapında daire şeklinde örülen bir duvar üzerine inşa edilen 1/3 ölçekli bir küre şeklindeki kubbeden oluşur. Kubbe, yerel taşların ters gerilim tekniğiyle örülmesinden yapılmış, tam tepeye oturtulan kilit taşı ile 500 yıl ayakta kalacak sağlamlıkta olması sağlanmıştır. İlk yapılan sarnıçların kubbelerinde sıva yoktur. Temel duvar ile kubbenin birleştiği yerde kubbeyi çepe çevre dolanan bir oluk bulunan sarnıçlar, kubbeden süzülen yağmur suları bu oluklarda toplandıktan sonra, olukların belli yerlerinde açılan deliklerle, ana bölümde toplar. Ana bölüm 2-2.5 metre derinliktedir. Sarnıca dar bir kapıdan girilir. Bazı kapıların üzerinde kitabeler vardır. Kapı seviyesinden sarnıcın dibine doğru taş basamaklar yapılmıştır. Su seviyesi azaldıkça suya ulaşmak isteyen zorlanmaz. Kapının önünde hayvan sulamak isteyenler için yalak vardır. Yapılan hesaplara göre bu sarnıçlar yaklaşık 75 metreküp su depolama kapasitesine sahiptir. Bodrum çevresine yağan yağmur miktarına göre bir kümbet bir mevsimde ancak 25 metreküp yağmur suyu toplayabilir. Kalan 50 metreküp su, sarnıca çevredeki su kanallarından gelir. Kümbetler, çevrenin eğilimine göre, toprak üstü yağmur sularını toplayacak yerlere konuşlandırılmıştır. Su kanallarından gelen su, taşlarla süzüldükten sonra, toprak seviyesinde açılan oluktan sarnıca akar.

Tarihi su sarnıçları elden geçiyor 5
Tarihi su sarnıçları elden geçiyor 5

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler