Yalova Belediyesi “13 Mahalle 77 Proje” açılışlarına devam ediyor. Son olarak Halil İnalcık Kültür Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Başkan Vefa Salman, “Tarihi binamızı koruduğumuz gibi çok büyük bir değerimizin adını verdik. Halil İnalcık eserleri ve çalışma azmiyle bizim için örnek, Yalova için çok önemli bir isimdi” dedi.

Yalova Belediyesi, restore edilen Eski Tekel Binası’nı kültür merkezine dönüştürdü. İçerisinde sergi salonu, konferans salonu, engellilerin görev yapacağı engelsiz kafe, emekliler lokali ve iletişim ofisi bulunan kültür merkezinin açılışı ile birlikte ilk etkinlik olarak
“Halil İnalcık Fotoğraf Sergisi” ve “Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Paneli” gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak Halil İnalcık’ın öğrencisi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu ve “Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık” kitabının yazarı Emine Çaykara katıldı.

Açılış için önemli isimler Yalova’ya geldi

Açılış törenine ilgi büyük oldu, çok sayıda önemli isim Yalova’ya geldi. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, “Tarihçilerin Kutbu” kitabının yazarı Emine Çankaya ve Halil İnalcık’ın öğrencileri, Başkan Vefa Salman’ın davetiyle Yalova’ya geldi. Açılışa Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, CHP İl Başkanı Özcan Özel, CHP Merkez İlçe Başkanı Ertan Şener ve çok sayıda Yalovalı da katıldı.

Salman: Bizim için çok özel bir açılış

Açılış konuşmasını yapan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, “13 Mahalle 77 Proje programımız kapsamında açılış ve temel atma törenlerimiz devam ediyor. Bu güne kadar yaptığımız açılışların içinde sosyal tesisler, taziye evleri, kapalı pazar yerleri gibi önemli ihtiyaçları gideren çalışmaların yanında Şiir Yolu ve Mini Golf Sahası gibi sanatsal ve sportif projeler de vardı. Bugün de çok özel ve çok önemsediğim bir başka projeyi açıyoruz” dedi.

İnceleyin:  Gölbaşı Belediyesi 53'üncü yaşını kutladı

Vefatından sonra ilk isim Yalova’da verildi

Başkan Salman, “Halil İnalcık sadece dünya tarihçileri arasında ve ülkemiz için değil aynı zamanda Yalova’mız açısından da çok önemli ve özel birisidir. Bu nedenle adını ilimizde yaşatmak istedik. Değerli Hocamızı kaybettikten sonra Türkiye’de adı ilk kez bir kültür merkezine veriliyor. Ahde vefayı çok önemseyen bir yönetim anlayışımız var. Bu duyarlılığı öncelikle Yalovalılar olarak bizim göstermemiz gerektiğini düşündük ve Hocamızın adının onun yaşamıyla da uyumlu olacak şekilde bir kültür merkezinde yaşatılmasının uygun olacağına karar verdik.

Salman: Bize, bizim tarihimizi en iyi şekilde anlattı

Başkan Salman, “Ben, Hocamızın, üretkenliğini çok önemsiyorum 72 kitabının çoğunu 80 yaşından sonra yazmış bir bilgeydi. Şeyhül Müverrihin, Tarihçilerin Kutbu gibi ünvanları fazlasıyla hak etmişti. Bize, bizi, bizim tarihimizi en doğru şekilde anlattı. Yalova’nın tarihteki önemine yaptığı vurgu bizim için çok kıymetli. Kağıt üzerinde fahri hemşehrimizdi ama bizim için gerçek bir Yalovalıydı” dedi.

Salman: Tarihi binayı da korumuş oldu

Bugün Halil İnalcık Kültür Merkezi’nin açılışı için buradayız. Ancak açılışımız bir diğer önemi de Eski Tekel Binası’nın korunmasıyla ilgilidir. Cumhuriyet mimarisinin ilk örneklerinden olan bu tarihi binanın ekonomi çarkları içinde yok olup dönüşmesine izin vermedik. Tekrar tarihi kimliği ile burada var olsun istedik. Büyük tarihçi kimliğiyle Halil İnalcık adı merkezimize çok yakıştı. Umut ediyorum bu kültür merkezinde de hocamızın adına yakışır çalışmalar yapılır. Biz bunun için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Akgün: Vefa Salman hepimizden önce davrandı

Açılışa katılan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; “Bir dönem öğrencisi olduğum ve kendisinden başka kimseden öğrenilemeyecek eşsiz bilgiler edindiğim Halil İnalcık’ın isminin hepimizden önce davranarak, kendisine yakışır bu kültür merkezine verilmesinden dolayı Vefa Başkanımı kutluyorum. Herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İnceleyin:  Uludağ'daki sahipsiz hayvanlara yardım eli

Tüzün’den Salman’a İnalcık teşekkürü

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün de konuşmasında  “TBMM başkanlık divanı olarak Türkiye’de bu tür hizmetlerde bulunmuş olan kişilere yönelik olarak Üstün Hizmet Madalyası verilmesi kararı almıştık. Benim teklifim üzerine TBMM Başkanlık Divanı ve TBMM Genel Kurul kararıyla Halil İnalcık’a Üstün Hizmet Madalyası’na layık görülmüş bir büyüğümüzdür. Değerli büyüğümüzün adını yaşattığı için Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’a teşekkür ediyor Halil İnalcık Kültür Merkezinin tüm Yalova halkına hayırlı olmasını diyorum” dedi.

Halil İnalcık’ı anlattılar

Protokol üyeleri açılış kurdelesini birlikte kesti. Açılışın ardından davetliler, kültür merkezi içerisinde bulunan Halil İnalcık Sergini gezdi. Konferans salonunda düzenlenen panelde ise İnalcık’ın öğrencilerinden Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu ve “Tarihçilerin Kutbu” kitabının yazarı Emine Çankaya konuşmacı olarak katıldı. Oğuzoğlu, İnalcık’ın Osmanlı tarihi ile ilgili yaptığı çalışmaları, Yalova’ya verdiği anlatırken Çaykara da kitabını yazdığı süreçte neler yaşadıklarını katılımcılara anlattı.

İnalcık’ın imzaladığı kitabını Salman’a verdiler

İnalcık’ın öğrencileri, Başkan Vefa Salman’a çok özel bir hediye verdi. Vefatından hemen önce Vefa Salman’a verilmek üzere kitabını imzalayan Halil İnalcık’ın bu arzusunu öğrencileri yerine getirdi. Başkan Salman, “Bu çok özel bir hediye oldu. Hatıralarım içinde güzel bir yere sahip olacak” dedi. Panel sonrası misafirlere ve vatandaşlara aşure ikramında bulunuldu.

yd9180112540

Facebook Yorumları