Ana SayfaÇevreAtık YönetimiGiresun Belediyesi'nin geri dönüşüm başarısı

Giresun Belediyesi’nin geri dönüşüm başarısı

Giresun Belediyesi ‘Sıfır Atık’ hedefine ulaşabilme adına başlattığı çalışmalara ve yeni projeler üretmeye devam ediyor.

‘Sıfır Atık’ hedefine ulaşabilme adına başlattığı çalışmalara pandemiye rağmen aksatmadan ve hız kesmeden devam eden Giresun Belediyesi, geri dönüşümde başarılı çalışmalar yapıyor. Ekipler, geri dönüşüm çalışmaları kapsamında kâğıt, plastik, metal, cam, atık pil, tekstil, tıbbi atık ve bitkisel atık yağ olmak üzere atık olmak üzere 8 farklı türde atığı kaynağında ayrı topluyor.

Geri dönüşümle hem ülke ekonomisine büyük kazanç sağladıklarını hem de gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak istediklerine dikkat çeken Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, “Oluşturduğumuz araç ve ekipmanla birlikte daha güzel yarınlara ulaşmamız için geri dönüşüme ayrı bir önem veriyoruz. Doğayı ve çevreyi korumak için sürekli yeni projeler üretiyoruz. Geri dönüşümleri, geriye döndürülebilecek her türlü atığı kendi üzerimize almak adına başlattığımız çalışmalar devam ediyor. Çalışmalarla gelecek nesillere daha temiz Giresun ve daha yaşanabilir bir çevre bırakacağız. Hepimizin hayal ettiği ve gelecek kuşaklarımıza güzel ve daha da yaşanabilir bir Giresun bırakmak istiyoruz.” dedi.

 Ayrıştırılabilir ‘Geri Dönüşüm Seferberliği’ kapsamda altı ayrı türde şu rakamlar elde edildi:

KAĞIT; 311.953 kg sera gazı salınımı azaltıldı, 7226045 Kwh enerji tasarrufu sağlandı, 1.768.164 kg kağıt toplanarak 29961 ağaç kurtarıldı.

PLASTİK; 6454,63 kg sera gazı salınımı azaltıldı, 909000,82 Kwh enerji tasarrufu sağlandı, 2566,11 varil petrol tasarrufu sağlandı.

CAM: 13.5 kg sera gazı salınımı azaltıldı, 184 Kwh enerji tasarrufu sağlandı.

PİL: 674 kg atık pil toplanarak 288 milyon litre su kimyasal kirlilikten korundu.

METAL: 351,50 kg sera gazı salınımı azaltıldı, 3850 kg metal atık geri dönüşüme kazandırılarak 2375,40 kwh enerji tasarrufu sağlandı.

TEKSTİL: 98.620 kg tekstil atık geri dönüşüme kazandırıldı.

BİTKİSEL ATIK YAĞ: 27.085 kg bitkisel atık yağ geri kazandırılarak 25 milyon litre su kirlilikten korundu.

TIBBİ ATIK: 499.974 kg tıbbi atık bertaraf edildi.

Başkan Soyer : “Kendi kendine yetebilen mahalleler oluşturacağız” – TIKLAYIN

BİZİ TWİTTER’DA TAKİP EDİN

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla