Ana SayfaÇevreAtık YönetimiBaşkan Böcek Mira’nın hayalini gerçekleştirdi

Başkan Böcek Mira’nın hayalini gerçekleştirdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi 9 yaşındaki Mira’nın hayalini gerçeğe dönüştürdü. Mira, derelerin taşıdığı çöplerin denize ulaşmasını engelleyen bir proje resmederek, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e gönderdi. Mira’nın yaptığı resmi ve yazdığı mektubu alan Başkan Böcek daha sonra Mira ve ailesini makamında kabul ederek görüştü. Başkan Böcek, Mira’nın hayali olan “Yüzey suyu atık kapanı” projesinin hayata geçirilmesi için talimat verdi. Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de benzeri uygulanmayan bir ilki hayata geçirerek hem Mira’nın hayalini gerçekleştirdi hem de Akdeniz’in mavi sularının kirlenmesini engelledi.

TÜRKİYE’DE İLK

Mira’nın hayalini gerçeğe dönüştürmek için Başkan Muhittin Böcek’in talimatıyla çalışma başlatan Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğü ile Fen İşleri Daire Başkanlığı Türkiye’de ilk olan bir projeyi hayata geçirdi. Çalışma kapsamında Konyaaltı Arapsuyu 1 ve Arapsuyu 2 derelerinin içine beton bloklar yerleştirildi. Bu bloklarda yer alan kanallar önüne konulan fileler yardımıyla derelerden taşınan fiziksel atıkların ve deniz çöplerinin denize ulaşmadan tutulması sağlandı.

Yılda ortalama 10 milyon ton deniz çöpünün denizlere ve okyanuslara karıştığının öngörüldüğünü söyleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Kurulu Başkanı Lokman Atasoy, denize ulaşan bu çöplerin deniz eko sisteminin bozulmasına ve bir takım önemli çevre sorunlarının meydana gelmesine neden olduğunu söyledi.

ÇÖPLER DENİZE ULAŞMIYOR

Antalya’nın temiz denizleri olduğu sürece dünya kenti imajını sürdürebileceğine ve turizmden pay alabileceğine dikkat çeken Atasoy, “Antalya kent merkezinde Konyaaltı Arapsuyu 1 ve Arapsuyu 2 derelerinde deniz çöplerinin önlenmesine yönelik bir takım çalışmalar planlanmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e küçük bir kızımız tarafından yazılan mektup atık kapanı dediğimiz projenin hayata geçirilmesine vesile oldu.

Derelerin önüne yerleştirilen ve suyun akışına engel olmayan atık kapanları ile çöpler denize ulaşmadan kolaylıkla toplanabilecek. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün onayıyla gerçekleşen ve Deniz Çöpleri İl Eylem Planı çalışmalarımıza önemli katkı sağlayan projeden elde ettiğimiz tecrübelere dayanarak, çalışmanın geliştirilmesine ve Antalya’daki diğer derelerimizde uygulanmasına yönelik planlamalarımızı yapıyoruz” dedi.

Mersin’de sıfır atık sistemi ile atık oluşumu azaltılacak – TIKLAYIN

BİZİ TWİTTER’DA TAKİP EDİN

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla