Ana SayfaBelediyeEskişehir'de Bilim Deney Merkezi nadir hastalıklar gününe dikkat çekti

Eskişehir’de Bilim Deney Merkezi nadir hastalıklar gününe dikkat çekti

Pandemi sürecinde çocuklar, yetişkinler ve eğitimciler için birbirinden renkli atölyeler ve etkinlikler düzenleyen Bilim Deney Merkezi, Nadir Hastalıklar Günü’ne dikkat çekmek adına çocuklarla özel bir etkinlikte bir araya geldi.

2008 yılı için 29 Şubat’ın nadir bir gün olması sebebiyle ilk olarak Avrupa Birliği ve Kanada tarafından 2008 yılında, ardından birçok ülkede her yıl Şubat ayının son günü dünya üzerinde yaklaşık 350 milyon kişiyi etkileyen nadir görülen hastalıklara dikkat çekmek amacıyla Nadir Hastalıklar Günü olarak kutlanmaya başlandı. Dünya genelinde 350 milyon kişide nadir hastalık bulunması sebebiyle bu hastalıklara dikkat çekmek adına düzenlenen etkinliklerden birine Eskişehir’de de Bilim Deney Merkezi imza attı. Bu hastalıkların %80’inin genetik nedenlere bağlı ve akraba evliliklerinin sık görüldüğü ülkelerde ortaya çıktığına dikkat çeken Bilim Deney Merkezi yetkilileri, ülkemizde de nadir hastalıkların görülme sıklığının yüksek olduğunu ve Türkiye’de yaklaşık 7 milyon hasta olduğunun tahmin edildiğini ifade ettiler.

Nadir Hastalıklar Gününde,  bu hastalıklara dikkat çekebilmek ve farkındalık yaratabilmek adına Hürriyet İlkokulu’ndan gelen talep üzerine, pandemi nedeniyle, çocuklarla Zoom üzerinden bir araya geldiklerini ifade eden yetkililer konuya dikkat çekmek ve bilgilendirme yapmak için “Mavi Kurdele Tak ve Maskeleri Maviye Boya”  etkinliği düzenlendiğini belirttiler. Bilim Deney Merkezi uzman eğitmeni tarafından öğrencilere “Neden Maske Takmalıyız?, Maske Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?” konularında bilgi verilirken, öğretmenler ve öğrenciler kendilerine nadir hastalıklara dikkat çekerek maske takılması hakkında bilgilendirme fırsatı sağladıkları için Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür ettiler.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Evlere “Sağlık” Götürüyor – TIKLAYIN

BİZİ TWİTTER’DA TAKİP EDİN

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler