BB sosyal yardım toplamayı durdurdu
BB sosyal yardım toplamayı durdurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; olağanüstü meclis oturumunda AK Parti ve MHP grupları, sosyal yardımlarda ‘vatandaş beyanının yeterli görülmesi’ teklifini reddedince, başvuruların tespiti için yardım talebi toplamayı durdurdu.

 

Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaş beyanını esas alarak yardım süreci başlatan İBB’nin, taleplerdeki aşırı artışı en hızlı şekilde karşılamak amacıyla hayata geçirdiği bu uygulama meclise takıldı. İBB’nin 11 Mayıs’ta toplanan olağanüstü oturumunda; Salgın, deprem gibi afet veya kriz dönemlerinde koşullarda yardım talebindeki aşırı artışı en hızlı şekilde karşılamak amacıyla ‘vatandaş beyanını yeterli gören’ değişik gündeme alındı.  Olağanüstü durumlarda ihtiyaç sahiplerinin taleplerini karşılamak için, ‘sosyal inceleme raporu aranmasın’ teklifine AK Parti ve MHP grupları ret oyu verince; yasa gereği sosyal yardımları ulaştırmak için öncesinde evlerde tespit yapılması zorunluluğu devam etti. Alınan karar doğrultusunda İBB, 1 milyonu aşkın mevcut başvurunun tespitini yapmak zorunda kalacak.

‘Askıda Fatura’ devam ediyor

İBB’nin bir başka dayanışma uygulaması olan ‘Askıda Fatura’ uygulaması ise devam edecek. İhtiyaç sahibi ailelerin İSKİ ve İGDAŞ faturalarını bıraktığı sistemde bugüne kadar 160 binden fazla fatura ödendi. Ödenen faturaların toplamı 22 milyon liradan fazla. İhtiyaç sahibi İstanbullular bu uygulamadan yararlanmak için sosyal yardım formu doldurmaya devam edebilecekler.

BB sosyal yardım toplamayı durdurdu 2
BB sosyal yardım toplamayı durdurdu 2

İBB’den açıklama

İBB konuyla ilgili kamuoyuna şu açıklamayı yaptı: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak salgın sürecinde ortaya çıkan ekonomik zorluklar ve geçim sıkıntısı nedeniyle 1 milyondan fazla ailemiz sosyal yardım almak için belediyemize başvurdu. Sosyal yardım incelemesinde İBB olarak vatandaş beyanını doğru kabul ederek yardımlara başladık. Ne yazık ki Mayıs ayında olağanüstü toplanan İBB Meclisi’nde AK Parti ve MHP Grubu’nun oyları ile vatandaş beyanı yeterli görülmedi, belediyemizin evlerde tespit yapması kararı alındı. Bu sebeple üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız. Sosyal yardımlarımız kapsamında 530 bin aileye gıda kolisi desteği verilmeye başlanmıştı. 280 binden fazla aileye ise nakdi yardım yapılmaktaydı. İstanbul’daki her 10 haneden birine ulaşmaya başlayan yardımlar böylece sekteye uğradı. İstanbul’da her 7 haneden biri ise ihtiyaç sahibi durumunda. Alınan kararla birlikte, hızlanması ve artması gereken sosyal yardım süreci yavaşlatılmış oldu. İSKİ ve İGDAŞ faturaları için düzenlediğimiz ‘Askıda Fatura’ dayanışması ise devam edecek. Sosyal yardım formu sadece ‘Askıda Fatura’ dayanışması için doldurulacaktır.”

İnceleyin:  'Yılın İçecek Markası' ödülü Hamidiye Su'yun

 

Facebook Yorumları