Ceşme kavunu tescilleniyor
Ceşme kavunu tescilleniyor

Lezzeti ve kokusuyla ünlü Çeşme kavunu tescilleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvuru kabul edilen Çeşme kavunu, 6 aylık askı süresinin ardından ‘coğrafi işaretli ürün’ statüsüyle dünya pazarlarına sunulacak.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, yöreye has Çeşme kavunu için Türk Patent ve Marka Kurumu’na 2016 yılında yaptığı coğrafi işaret başvurusu kabul edildi. Başvuru Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde askıya çıkarıldı. Altı aylık askı süresi sonunda Çeşme kavunu coğrafi işaretli ürünler arasında yerini alacak. Lezzeti, kokusu ve dayanıklılığıyla öne çıkan çeşme kavunu, üreticiye pazarlama konusunda büyük avantajlar sağlayan coğrafi işaret sayesinde iç ve dış pazarlarda daha fazla yer bulabilecek.

Ceşme kavunu tescilleniyor 4
Ceşme kavunu tescilleniyor 4

6 ay dayanabiliyor

Çeşme kavunu Çeşme yarımadasının bol güneş alan bereketli topraklarında uzun süre sulamaya ihtiyaç duymadan yetiştiriliyor. Taze tüketilen bir meyve olan kavun, uygun koşullarda 6 aydan fazla dayanabiliyor. Yörede askı kavunu olarak da adlandırılan sulu Çeşme kavununun en önemli ayırt edici özelliği ise kendine has tatlı aroması. Yetiştiği coğrafyanın ılık/sıcak iklimine uyum sağlayan ürün kurak koşullara dayanabilen Çeşme kavunu, denize 10 metre yakınlıktaki tarlalarda bile yetişiyor. Ovacık, Çiftlikköy, Nohutalan, Zeytineli, Birgi ve Barbaros köylerinde yüzlerce yıldır geleneksel yöntemlerle üretilmeye devam eden çeşme kavunu, yüksek ihracat potansiyeli ile de bölge ekonomisi için büyük önem arz ediyor.

Ceşme kavunu tescilleniyor 3
Ceşme kavunu tescilleniyor 3

Sırada hurma zeytini var

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin; Karaburun, Seferihisar, Urla ve Çeşme yöresinde yetişen hurma zeytini için de coğrafi işaret başvurusu yaptığını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Sakız enginarımız, Çeşme kavunumuz, nergis çiçeğimiz bu coğrafyanın bizlere birer armağanı. Bu kadim ürünleri koruyup, üretim ve pazarlama imkânlarını destekleyerek, üreticinin alın terinin karşılığını bulmasını sağlayacağız” diye konuştu.

İnceleyin:  Başkan Recep Gürkan, sinema oyuncusu oldu

 

 

Facebook Yorumları