Ana SayfaGündemİBB'den Haliç için kat sınırı açıklaması

İBB’den Haliç için kat sınırı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB), Haliç kenarındaki kat sınırının 10’a çıkarıldığına ilişkin haberler üzerine yapılan açıklamada, bunun mutlak 10 kat olacağı anlamına gelmediği belirtildi.

İBB, Haliç kenarında İstanbul İmar İnşaat A.Ş’ye ait 10 bin metrekarelik alanda kat sınırının 4’den 10’a çıkarıldığı şeklinde yapılan habere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, adı geçen yerin İBB’nin iştiraki İstanbul İmar İnşaat A.Ş.’ne ait olduğu belirtildi. Açıklamada, “Söz konusu parsel ‘T3 Ticaret + Konut’ alanında kalmaktadır. Burası için planlanan proje çevre yapılaşma şartlarına uyumlu olup, yoğunluğu azaltmak için anayol tarafı olan Silahtarağa Caddesi’nde çekme mesafesi 15 metre olarak belirlenmiştir. Ayrıca parselin içinde 1220 metrekare’lik yeşil alan oluşturulmuştur. Bu nedenle de proje geliştirilmesi sırasında mimari esnekliğinin sağlanabilmesi için toplam inşaat alanı değişmemek şartıyla, gerekli kurum görüşleri de alınarak ‘En çok 10 kattır’ şeklinde düzenleme yapılmıştır” denildi.

“Proje, zemin+5 olarak düşünülmekte”

Açıklamada, yapılan değişikliğin mutlak 10 kat yapılacağı anlamına gelmemesi gerektiğinin altı çizildi. Açıklamada, “Bununla birlikte, bu değişiklik mutlaka 10 kat yapılacak anlamına gelmemektedir. Çünkü, plan notunda da belirtildiği üzere; uygulama aşamasında ilgili kurum ve kuruluş görüşleri alınacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanacak mimari projeye göre uygulama yapılacaktır. Bahsi geçen yerde yüksekliğin Zemin+5’den yüksek olmasına müsaade edilmeyecektir. Hazırlanacak projenin de ‘zemin + 5’ olması düşünülmektedir. İddia edilenin aksine ortada ne 10 katlı bir proje ne de bir inşaat ruhsatı vardır” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca açıklamada, İstanbul İmar İnşaat A.Ş.’nin alanda yapacağı projenin taslak görseli de paylaşıldı.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler