Denizli’nin Merkezefendi Belediyesi, “İlk ders Laodikya’da Projesi” ile 10’uncu sınıf öğrencilerini antik kente götürerek, tarihi yerinde öğretiyor.

Merkezefendi Belediyesi, eğitime verdiği desteklere bir yenisini daha ekledi. Bu çerçevede lise öğrencilerine yönelik, 7 bin 500 yıl öncesine dayanan bir geçmişe sahip olan Laodikya Antik Kenti gezisi düzenleniyor. Geziler, “İlk ders Laodikya’da Projesi” kapsamında yapılıyor. İlçedeki 10. sınıf öğrencileri, Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulduğu bilinen Laodikya Antik Kenti’ni geziyor. Önemli arkeolojik kalıntılara sahip olan Laodikya, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek tarafından öğrencilere anlatılıyor. Proje sonunda 4 bin öğrenci, Laodikya’yı gezecek, arkeolojik kazılar hakkında da bilgi edinmiş olacak.

Derse başkan da katıldı

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, öğrencilerle birlikte Laodikya Antik Kenti gezisine katıldı. Subaşıoğlu, proje ile ilgili bilgi verdi. Başkan Subaşıoğlu, “Bir medeniyet merkezi olan Laodikya Antik Kenti kazılarıyla ilgili geçtiğimiz dönemde Denizli Valiliğimiz, Merkezefendi Belediyesi ve Laodikya Kazı Başkanlığı ile üçlü bir protokol imzaladık. Buradaki stadyum caddesi ortaya çıkarılıyor. Projemiz devam ediyor. Ama tabi bu işin kazı tarafı arkeoloji tarafı. Bir de işin kültür tarafı var. Merkezefendi Belediyesi olarak ‘İlk ders Laodikya’da Projesi diyerek yeni bir proje başlattık. İlçemiz sınırları içerisinde 10. sınıfta okumakta olan yaklaşık 4 bin öğrencimizi Laodikya’ya getiriyoruz. Kazı Başkanımız Prof. Dr. Celal Şimşek’in anlatımıyla çocuklarımıza buradaki medeniyeti aktarıyoruz” dedi.

“Böyle projelere ihtiyaç var”

Subaşıoğlu, çocuklara arkeoloji ve tarih dersini bizzat işin içerisinde anlattıklarını kaydetti. Subaşıoğlu, “Bu tip projeler daha çok Avrupa’da yapılıyor. Ama Türkiye’nin kültürel mirasını bizzat yerinde görmesi anlamında, bu kültürel mirası gelecek nesillere taşıması anlamında böyle projelere ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede de Merkezefendi Belediyesi olarak projemiz kapsamında burada 10.sınıf öğrencilerimizle startını veriyoruz” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İstanbul'da 'Hoş Geldin Öğretmenim' etkinliği