Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde Leodikya Antik Kenti’nin bin 500 yıl önceki depremde yıkılan “Stadyum Caddesi’” onarılarak, yeniden hayat bulacak.

Leodikya Antik Kenti, Merkezefendi ilçesinde bulunuyor. Kent, UNESCO Geçici Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. İlçenin Eskihisar Mahallesi’nde kentte, İncil’de adı geçen 7 kiliseden biri de bulunuyor. Antik kentteki bin 500 yıl önceki depremde yıkılan, Anadolu’nun en büyük stadyumuna ulaşımı sağlayan “Stadyum Caddesi”, Merkezefendi Belediyesi tarafından sağlanacak destekle tekrar turizme kazandırılacak. Leodikeia Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarıyla, depremlerde yıkılan kısımlar günyüzüne çıkarılarak turizme kazandırılacak.

1 milyon TL hibe

İmparatorlara ait heykeller başta olmak üzere çok sayıda değerli tarihi eserlerin bulunduğu antik kentte, Roma dönemindeki gladyatör dövüşleri ve spor müsabakalarının yapıldığı arena ile en büyük hamam gibi çeşitli eserler yer alıyor. Yapılacak çalışma ile Anadolu’nun en büyük stadyumuna ulaşımı sağlayan “Stadyum Caddesi”nin de sütunlarıyla birlikte ayağa kaldırılması hedefleniyor. Caddenin depremden önceki haline getirilmesi için Laodikya kazı ekibince hazırlanan proje, Merkezefendi Belediyesi tarafından kabul edildi. Belediye, caddenin ayağa kaldırılması ve kentin turizme kazandırılması için 1 milyon TL hibe desteği sağlayacak.

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek’ten çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yapılan proje çerçevesinde antik kentteki caddeyi gün yüzüne çıkaracaklarını belirten Başkan Subaşıoğlu, “Geçtiğimiz dönemde Leodikeia Kilisesi ortaya çıkarılmıştı. Biz de antik kentin stadyumuna giden ve ticari bir cadde olan stadyum caddesini ortaya çıkaracağız. Bütün vatandaşlarımızı bu antik kenti görmeye davet ediyorum. Burası çok önemli bir antik şehir. Tiyatrosuyla, stadyumuyla, kilisesiyle, ticari alanlarıyla, toplanma merkezleriyle antik çağdan günümüze kalmış çok önemli bir şehir. Biz de belediye olarak bu antik şehrin önemli alanlarını ortaya çıkarmak için projeler yaparak destek vermeye devam edeceğiz. Belediye olarak sadece caddenin ortaya çıkarılması için 1 milyon lira kaynak sağladık” dedi.

İnceleyin:  Tarihi Frig Vadisi balon uçuşlarına ev sahipliği yapacak

Antik kente verilen desteğin çok önemli olduğunu belirten Leodikeia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, bu destekle ortaya çıkarılacak olan caddenin dünya kültür mirasına kazandırılacağı kaydetti.

Facebook Yorumları