Çanakkale Belediyesince düzenlenen 54’üncü Uluslararası Troia Festivali başladı. “Ey özgürlük” sloganıyla düzenlene festivalde, barış ve özgürlük mesajları verildi.

Çanakkale Belediyesi’nce “Ey Özgürlük” sloganıyla bu yıl 54’üncü kez düzenlenen Uluslararası Troia Festivali’nin resmi açılış töreni, 5 bin yıllık geçmişe ışık tutan Troia Ören Yeri’nde gerçekleşti. Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Troia Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ve çok sayıda vatandaş törene katıldı.

Program öncesi davetlilere antik kentin simgesi olan tahta atın önünde kokteyl verildi.

Ardından 5 bin yıllık Odeon’daki açılış töreni başladı. Troia Festivali kapsamında 2002’den itibaren her yıl bir kişiye verilen ‘Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü’, bu yıl Troia Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’a takdim edildi. Aslan’a ödülü, Başkan Gökhan verdi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan

Özgürlük mesajı verdi

Ardından konuşma yapan, barış ve özgürlük mesajı veren Başkan Gökhan, “Bu güzel yaz gecesinde sadece bir festivalin açılışını değil aynı zamanda ‘Ey Özgürlük’ haykırışını da Troia’dan yapıyoruz. 10 yıl tutsak edilen bir kentten her türlü tutsaklığı lanetliyor, özgürlüğü için direnenlerin kentinden özgürlüğü yüceltiyoruz. Sloganı ‘Ey Özgürlük’ olan festivalimizin açılışında tarihin özgürlük kahramanlarını da selamlamak istiyorum. Selam olsun, işte burada özgürlük için mücadele eden kahraman Priamos’a, Hektor’a ve Paris’e. Selam olsun işte orada boğazda ve Yarımada’da özgürlük için direnen kahramanlara, ‘Ya İstiklal, Ya Ölüm’ diye haykıran Mustafa Kemal Atatürk’e selam olsun” dedi.

Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü’nün alan Troia Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ise, bugün Troia’da yaşadığı en onurlu, en güzel günlerden biri olduğunu belirterek, “Ben bu akşam burada Homeros’un kentin öyküsünü anlatarak, yaktığı şiir ateşi adına bu ödülü alıyorum” diye konuştu.

İnceleyin:  Çanakkale Belediyesinin 2018 Troia Yılı ilk etkinliği yapıldı

Uluslararası Troia Festivali’nin resmi açılış töreni, Troia’nın geçmişini müzikli, danslı ve şiirsel bir gösteri olan ‘Bin Gemiye Yelken Açtıran Aşk’ın sahnelenmesiyle sona erdi. Festival, 13 Ağustos 2017 tarihine kadar kentin değişik mekanlarında düzenlenecek etkinliklerle devam edecek.

Facebook Yorumları