Çanakkale Belediyesinin 1963 yılından bu yana düzenli olarak her yıl gerçekleştirdiği Uluslararası Çanakkale Troia Festivali 55 yaşına bastı. Festival, bu yıl 9-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.

Çanakkale Belediyesinin 1963 yılından bu yana düzenli olarak her yıl gerçekleştirdiği Uluslararası Çanakkale Troia Festivali, bu yıl da yapılacak. Festival, 9-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek. Festivalde, dünyaca ünlü pek çok sanatçı performanslarını sergileyecek. Festivalde bu sene Troia Yılı kapsamında Çanakkale Belediyesi tarafından sipariş edilen bir opera da yer alacak. ‘Muhteşem Süleyman’ ve ‘Kösem Sultan’ isimli operalarıyla tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı’nın bestelediği, ‘Troia Efsanesi Operası” Çimenlik Kalesi’nin büyülü atmosferinde dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Operayı, Aytaç Manizade yönetecek.

Dünyaca ünlü sanatçılar sahne alacak

Bu sene sahne alacak isimler arasında dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ da bulunuyor. Say’ın yanı sıra ‘Big Band’ müziğinin günümüz Fransız temsilcilerinden Dany Brillant da yer alıyor. Ayrıca, ‘Ağlayan Çayır’ın aralarında bulunduğu filmlerin soundtrack’leriyle tanınan sanatçı Eleni Karaindrou ve Senfoni Orkestrası da festivalde olacak. Dina Ensemble, Barcelona Gipsy, Balkan Orkestrası, Erol Evgin, Mehmet Erdem, Resul Dizdar, Rubato, Boğaz Saz Grubu, Hedon Orkestrası ve Fevzipaşa Dans Grubu da programda yer alıyor.

Festival kapsamında Homeros Bilim Kültür ve Sanat Ödülü bu yıl 10 Ağustos Cuma akşamı Troia Antik Kenti’nde Haluk Şahin’e takdim edilecek. Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilecek söyleşilerin bu yılki konukları Fecri Polat, Haluk Şahin, Levent Üzümcü ve Ataol Behramoğlu olacak.

Sergiler de düzenlenecek

Sergiler Çanakkale Seramik Müzesi, Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Yazar ve Sanatçı Evi, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi ile Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi Korfmann Kütüphanesi’nde düzenlenecek. Festival boyunca üç ayrı tiyatro oyunu da seyircileri ile Amfi Tiyatro’da buluşacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bursa halkından Kral Lear'a yoğun ilgi