Ana SayfaKültür SanatGaziantep'te Ezogelin Bebek Çalıştayı büyük ilgi görüyor

Gaziantep’te Ezogelin Bebek Çalıştayı büyük ilgi görüyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2’nci Uluslararası Ezogelin Bebek Çalıştayı kapsamında açılan sergi, yoğun ilgi görüyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kültürel çalışmalarda da hız kesmiyor. Bu doğrultuda şehirlerin kültürünü yansıtan bez bebek çalışmaları, Gaziantep’te buluştu. El emeği göz nuruyla yaşadıkları şehrin özelliklerini yansıtan bez bebekler, Oyun ve Oyuncak Müzesini renklendirdi. 3’ü yurtdışından 17’si yurtiçinden çalıştaya katılan bez bebek sanatçıları, kültürlerinin bir parçası olan bez bebekleri tanıttı.

100’e yakın bilim insanı katıldı

Çalıştay, kentlerin kültürel değerlerini gelecek nesillere aktarılması amacıyla 3-8 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlendi. 100’e yakın bilim insanının katıldığı 2’nci Uluslararası Ezogelin Bebek Çalıştayı, 6 gün sürecek. Ukrayna, Rusya ve Kazakistan’dan katılım sağlandığı çalıştaya, Ankara, İzmir, İstanbul, Karaman, Amasya, Eskişehir ve Batman’dan da çok sayıda eğitmen iştirak etti.

Çalıştay kapsamında müzenin bahçesinde atölye çalışmaları yapıldı. Çalışmalarda, taş bebek, kitre bebek, hamur bebek, bez bebek ve seramik bebeklerin yapımı bölgelere has yöresel kumaşlar ve malzemeler kullanıldı. bebek sanatçıları eşliğinde, bebeklerin yapımı ziyaretçilere gösterildi.

Kitre bebek çalışmaları renk kattı

Rusya bez bebek, Kazakistan keçe bebek, Ukrayna motanka bebekleriyle çalıştaya katıldı. Ayrıca, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) bez bebekle Ankara bez bebekle, Karaman taş-kitre-kabak bebekle, Adıyaman besi bebekle, İstanbul, İzmir ve Batman ise kitre bebek çalışmalarıyla çalıştayı renklendirdi.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler