Samsun’un Tekkeköy Belediyesi tarafından 3. Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu düzenlendi. Belediye Başkanı Hasan Togar, tarihi ortaya çıkarmak için çalıştıklarını anlattı.

Tekkeköy Belediyesince, 3. Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu düzenlendi. Kongre Merkezinde düzenlenen sempozyuma çeşitli ülkeler ve Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 55 akademisyen katıldı. Sempozyumun 3 gün süreceği belirtildi.

“Şehirler yarışı hale geldi”

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Önceden dünyada ülkeler birbirleriyle yarışıyordu, şimdi ise şehirler birbirleriyle yarışır hale geldi. Bizler göreve geldikten sonra tarihin doğduğu kent sloganıyla bu yarışa çıktık. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yeri Tekkeköy’dür. Nuh tufanından sonra 3 yerleşim yeri vardı. Bunlardan birisi de Türkiye’nin Samsun İli sınırları içerisinde yer alan Tekkeköy’dür. Bizler bu sempozyuma ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyuyoruz. Tarihi sorumluluğumuz var. Yaklaşık 15 uygarlığın yaşadığı ilçemizde bu tarihi ortaya çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Arkeoloji vadisini hem yer yüzüne çıkarmak hem de vatandaşların gezebilecekleri sosyal donatılarla donatılmış bir yer haline getirerek hizmet vermek istiyoruz” dedi.

“Askeri bölgelerde çalışma yapılamadı”

Tekkeköy ve Samsun’un tarihi ile ilgili açıklama yapan Oxford Üniversitesi Karadeniz Tarih Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gocha Tsetskhladze, “Karadeniz’in güney sahilleri ile ilgili bilgilerimiz azdı. Fakat son on yılda çalışmalar artmaya başladı. Karadeniz’le ilgili 4 yılda bir yaptığımız çalışmalarla ilerlemeler görüyoruz. 2006 yılında Filyos’ta bir kazı yaptık. Orada çıkan buluntular karadeniz arkeolojisi için çok önemli veriler oldu. Karadeniz’in güney sahillerinde ilk araştırmalar Sinop’ta yapıldı. Sonraki kazılarda önemli aşamalar kaydedilemedi. Amisos yani Samsun arkeoloji alanında zengin olmasına rağmen askeri bölgeler olduğu için yeterli çalışmalar yapılamadı. Askeri alanın dışında yapılan gözlemlerde helenistik devire ait surlar ve başka kalıntılar görülüyor. Tekkeköy’de Amisos’un bir mıntıkasıdır. Burada da kazılar ve araştırmalar yapılması gerekiyor” diye konuştu.

İnceleyin:  Tekkeköy'de 'Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu' düzenlenecek

Açılış konuşmalarının ardından 3 gün sürecek olan sempozyumun ilk oturumu Prof. Dr. Şevket Dönmez’in moderatörlüğünde başladı. Programa ayrıca Tekkeköy İlçe Kaymakamı Günay Öztürk, OMÜ Rektör Yardımcısı Mehmet Ali Cengiz, Yrd. Doç. Dr. Davut Yiğitpaşa, Prof. Dr. Sümer Atasoy, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Facebook Yorumları