İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yağış ile ilgili açıklama yaparak, bu yüzden 372 adet şimşek ve yıldırım hadisesi ve 2 adet yangın olayının meydana geldiğini bildirdi. Belediye, 2 vatandaşın da Ermeni Mezarlığı duvarının çökmesi sonucu hastaneye kaldırıldığı belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kenti etkisi altına alan ve birçok bölgede su baskınlarına neden olan şiddetli yağış ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, akşam saatlerinde kenti etkisi altına alan şiddetli fırtına ile birlikte başlayan yağışların hayatı olumsuz etkilediği belirtildi. Açıklamada, yağışlardan başta E-5 Avrupa yakası otoyolu başta olmak üzere hemen hemen tüm bağlantı yolları ve caddelerde trafiğin durma noktasına geldiği kaydedildi. Açıklamada, yağışın il genelinde farklı bölgelerde 20-25 dakikalık sürelerde etkili olduğu bildirildi. Açıklamada, yağışla birlikte lodos yönünden kuvvetlice, aralıklarla fırtına şeklinde esen rüzgarın (AKSARAY-80km/s) hava sıcaklıklarının da 10C derecelerde azalmasına ve mevsim normalleri altına gerilemesine neden olduğu dile getirildi.

Dakikada 25 şimşek ve yıldırım

Açıklamada, şiddetli yağış esnasında dakikada ortalama 25 şimşek ve yıldırım hadisesi meydana geldiğe dikkat çekildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Yağış boyunca toplam 372 adet şimşek ve yıldırım hadisesi gözlemlenmiştir. Yıldırım düşmesi nedeniyle meydana gelen 2 adet yangın olayı meydana geldi. Kağıthanede Odun Deposunda çıkan yangın İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ile kontrol altına alındı. Yine Haydarpaşa Garının kulesine vinç devrilmesi nedeniyle çıkan yangın söndürüldü. Yaralanan bir vatandaş vincin altından çıkartılarak hastaneye kaldırıldı. Şişli İlçesi Pangaltı semtinde bulunan Ermeni mezarlığının duvarı çökmesi sonucunda 2 vatandaş yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.”

5 dakikada 250 ihbar yapıldı

Açıklamada, yağışla birlikte alarma geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, İSTAÇ, Park Bahçeler, Zabıta, AFAD ve Karayolları ekiplerinin su baskını ve göllenmelere müdahale ettiği aktarıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“İBB ekipleri, su baskınları ile 6 bin 388 personel, bin 194 araç, 417 motopomp, 786 dalgıç pompası ve ekipman ile mücadele ediyor. 153-Beyaz Masa ve 110 İtfaiye ye komuta merkezlerine yağışın ilk 5 dakikası içerisinde 250 su baskını ihbarı geldi. Şiddetli yağış nedeniyle metro seferlerinde aksama meydana gelmedi. Tramvay seferlerinde zaman zaman aksamalar meydana geldi. Atatürk Havalimanında inmesi gereken 16 uçak başka meydanlara yönlendirildi. Şiddetli yağışlar o kadar etkiliydi ki 18 Temmuz’da meydana gelen su baskınındaki yağış 45 dakika süresinde yaklaşık 50-60 kg yağış bırakmıştır. Bugün yağan yağış 20 dakikada fırtına ve dolu ile birlikte 30-40 kg arasında yağış kaydedildi.”

Facebook Yorumları
İnceleyin:  12 İlçede 26 Mahalle Konağı Yapımı Devam Ediyor