İllerin 600 milletvekili üzerinden çıkaracakları milletvekili ve seçim çevresi sayıları yeniden belirlendi. Ankara 3, Bursa ise 2 seçim çevresine bölündü.

Resmi Gazete’de yer alan Yüksek Seçim Kurulu kararına göre, Ankara’nın çıkaracağı vekil sayısı 32’den 36’ya yükseldi. Başkentin 2 olan seçim çevresi de 3’e çıkarıldı. Birinci bölge, Bala, Çankaya, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı ve S.Koçhisar’dan oluştu. İkinci bölgede, Akyurt, Altındağ, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam ve Pursaklar yer aldı. Üçüncü bölge ise, Ayaş, Beypazarı, Etimesgut, Nallıhan, Sincan ve Yenimahalle olarak yeniden düzenlendi.

Karar kapsamında, 88 olan İstanbul’un çıkaracağı milletvekili sayısı 97’ye, İzmir’in 26 olan çıkaracağı vekil sayısı 28’e yükseltildi. Bu illerin seçim çevresi sayıları aynı kaldı. Kararla, Bursa’nın seçim çevresi ikiye çıkarıldı. Çıkaracağı vekil sayısı da 18’den 20’ye yükseltildi.

Kararla ayrıca, illere göre çıkarılacak vekil sayısı Gaziantep, Antalya, Mersin, Kocaeli ve Şanlıurfa’da 2 vekil artı. Bazı illerde de birer vekil fazlalaştı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Eyüpsultan Personeline "Sıfır Atık Eğitimi"