Malatya Büyükşehir Belediyesinde, Başkan Ahmet Çakır’ın talimatıyla yolsuzluk incelemesi yapıldı. 15 personel açığa alınırken, işlemler adli makamlara taşındı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın talimatıyla, belediyede yolsuzluk incelemesi başlatıldı. Bir takım bulgularla güçlenen yolsuzluk iddiası üzerine aralarında üst düzey yöneticilerinde bulunduğu 15 kişi, görevden uzaklaştırıldı. Şahıslar hakkında yasal işlem başlatıldı. Kamuoyunda çok konuşulan yolsuzluk iddiaları zaman zaman muhalefet partilerin il başkanları tarafından da gündeme getiriliyordu.

“780 bin kişinin vebalini omuzlarımızda hissettik”

Konuya ilişkin belediyeden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Hizmetlerin bir bölümünü bizzat kendi ekiplerimizle yaptığımız gibi bir kısmını da ihale usulüyle gerçekleştirmekteyiz. Bugüne kadar yaptığımız hizmetlerin tamamında 780 bin hemşerimizin sorumluluğunu, vebalini omuzlarımızda hissederek hareket ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Bu bizim inancımızın ve ahlâkımızın bir gereğidir. Bu bağlamda Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın bizzat talimatlarıyla Yol Asfalt Daire Başkanlığımızda 1 ay önce başlatılan ve devam eden titiz inceleme, araştırma ve denetimlerimiz sırasında bir takım usulsüzlüklere ve suistimallere ilişkin kayda değer bilgi ve belgelere ulaşılmıştır” denildi.

“Sonucu şeffaf bir şekilde paylaşılacak”

Açıklamada, “Başkanımızın direktifleri ve takipleriyle başlatılan bu incelemeler sonucu tespit edilen usulsüzlüklerden ötürü; 1 Genel Sekreter Yardımcısı, 1 Daire Başkanı, 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı, 3 Kontrol Mühendisi, 1 Memur, 1 Kadrolu İşçi ve 6 Hizmet Alım Personeli olmak üzere toplam 15 personel soruşturmanın selameti açısından tedbir amacıyla açığa alınmıştır. Belediyemizce tayin edilen muhakkiklerce yapılan soruşturmalara ilâveten, İçişleri Bakanlığımızdan da Mülkiye Müfettişleri talep edilmiş olup, konu ayrıca adli makamlara intikal ettirilerek yasal takibin yapılması istenmiştir. Soruşturmaların sonucu en şeffaf şekilde saygıdeğer kamuoyumuzla paylaşılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kütahya Belediyesi, Gaziantep'i örnek alıyor