Kocaeli ve İstanbul’un metro ile birleşmesi için ilk adım atıldı. İki şehrin metro hatları birleştirilerek, kesintisiz ulaşım hedefleniyor.

Darıca, Gebze ve OSB’ler arasında 2018 yılında temeli atılacak metro projesinin çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte İstanbul ve Kocaeli metro hatlarını birleştirerek kesintisiz bir ulaşım sağlamayı hedefliyor. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ile görüştü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını gerçekleştirdiği Sabiha Gökçen Metro Projesi’nin Gebze OSB’lere, Tuzla Metrosu’nun da, Gebze Merkez ile bütünleştirilmesi konusunu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, meslektaşı Hayri Baraçlı’ya iletti. İki Genel Sekreter, bu önemli projelerin ulaşım planları üzerinde çalışma kararı aldı. Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede İstanbul ve Kocaeli’nin ulaşım sistemlerinin birbiriyle birleşmesinin vatandaşın yaşamına büyük bir kolaylık sağlayacağı ifade edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında gerçekleşen görüşmede, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altay da yer aldı.

“Vatandaşımız daha hızlı ulaşacak”

Genel Sekreter İlhan Bayram, İstanbul Metrosu’nun Kocaeli’ye gelmesiyle birlikte ulaşımda büyük bir talebi karşılaşacağını ifade etti. Bayram, “Amacımız hemşehrilerimizin taleplerine ve ihtiyaçlarına yönelik adımlar atmak. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Metrosu’yla birlikte bu projeye de çok önem veriyor. Bu önemli projelerin hayata geçirilmesiyle vatandaşlarımız, İstanbul’a daha hızlı ve kontrollü ulaşım sağlayacak. Tarihi çok eskilere dayanan iki metropol şehir bu projeler sayesinde daha da yakınlaşacak” dedi.

“Ulaşımda dev bir hamle yapacağız”

Bayram, Marmaray Hattı’nın Gebze ile birleşmesi ile oluşacak diğer bir güzergah ile Kocaeli-İstanbul arası entegrasyonun sağlanacağını da ifade etti. Bayram, “Raylı sistemlerde çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Projelendirdiğimiz ve 2018 yılında temellerini atacağımız Darıca, Gebze ve OSB’ler metrosunu İstanbul’la bütünleştirerek ulaşımda dev bir hamle yapmış olacağız” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bursa-Gemlik yolculuğu konforlu hale getirildi