Finlandiya Ankara Büyükelçisi Ari Pekka Maki ve beraberindeki heyet İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bir ziyarette bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Finlandiya Ankara Büyükelçisi Ari Pekka Maki ve İzmir Fahri Konsolosu Mehmet Ali Molay ve Konsolosluk Medya Koordinatörü Ahmet Bütün’ü makamında ağırladı.

İlişkilerin Geliştirilmesi Konuşuldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi

Söz konusu ziyarette, tahmin edildiği gibi iki ülke ve şehirler arasındaki ilişkinin nasıl daha iyi bir konuma getirilebileceği meselesi konuşuldu. İzmir’e ilk defa geldiğini söyleyen Finlandya Büyükelçisi, İzmir ile Finlandiya arasında çeşitli ticaret anlaşmalarının geliştirilmesi ve artırılması yönünde işbirliklerinin olabileceğine dikkat çekti. Büyükelçi Ari Pekka Maki, İzmir ile olan ilişkilerin olabildiğince gelişmesini istediğini defalarca vurguladı.

“İşe İzmir’le Finlandiya arasındaki turist sayısını artırarak başlayabiliriz.”

İzmir’le Finlandiya arasındaki turizmin gelişmesi gerektiğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu ise şöyle konuştu:

“İşe İzmir’le Finlandiya arasındaki turist sayısını artırarak başlayabiliriz. Bunu nasıl geliştireceğimiz konusunda bir yol haritası belirleyebiliriz. İnsanlar gelip gittikçe beşeri ilişkiler artacak ve beşeri ilişkiler de diğer ilişkileri değiştirecektir. Başkanımız Tunç Soyer, İzmir’i dünya kenti yapmak için yola çıktı. Biz de bu perspektifle hareket ediyoruz. Akdeniz çanağındaki kentlerle, Çin’le, Rusya’yla ilişkilerimizi güçlendiriyoruz. İzmir’i dünya kenti yapma yolunda sizin de deste k vereceğinizden hiç şüphemiz yok.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in tarıma verdiği önemin altını çizen İzmir Fahri Konsolosu Mehmet Ali Molay “Tarım işleriyle Finlandya arasında ticari bir bağlantı kurulabilir” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Otobüs Fuarı sektörü İzmir'de buluşturdu