izmir doğal yaşam

İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda ilk defa kaplan doğdu. Bir ay önce dünyaya gelen dişi kaplanı annesi güven içerisinde yavrusunu büyütmesi için parkta dambox uygulaması kullanılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı ailesine yeni bir üye daha eklendi. Bir ay önce dünyaya gelen dişi kaplan, parkta doğan ilk kaplan olma özelliği taşıyor. Parktaki hayvan sayısı ve tür çeşitliliği her geçen gün artıyor. 138 tür ve 2 bin 680 hayvana ev sahipliği yapan parka yeni bir üye daha eklendi. 6 Aralık tarihinde parkta bulunan 9 yaşındaki Kartal ve 6 yaşındaki Nazlı’nın yavrusu olarak dünyaya gelen dişi kaplan, parkta doğan ilk kaplan olma özelliğini taşıyor.

İzmir Doğal Yaşam Parkı’ndan önemli uygulama

Anne kedigillerin hamilelik döneminden itibaren çevreden kopuk bir şekilde, güven içerisinde yavruyu büyütmesini sağlayan dambox uygulaması, parkta yavru kaplan ve annesi Nazlı için uygulanıyor. Bu uygulama sayesinde yavrusunu güven içerisinde besleyen anne ve yavru, kameralar aracılığıyla 24 saat boyunca kesintisiz gözetim altında.

Avrupa’nın en nitelikli merkezleri arasında

İzmir Doğal Yaşam Parkı, 2011 tarihinden beri Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (EAZA) üyesi. EAZA, insanlara hayvanat bahçelerini tanıtmak, eğitim çalışmaları yapmak, bilimsel araştırmalar vasıtası ile global biyoyaşam standartlarını yükseltmek misyonuna sahip. 44 ülkeden 370’i aşkın hayvanat bahçesi ve akvaryumun üyesi olduğu EAZA, üyeler arasındaki işbirliği, eğitim ve koruma çalışmaları yürütür.

125 türden 1500’ü aşkın hayvan bulunuyor

İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir’in Çiğli ilçesinde yer alan kar amacı gütmeyen bir hayvanat bahçesidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Kasım 2008’de açıldı. 125 türden 1.500 hayvanın bulunduğu park 425 bin metrekarelik alan üzerinde kurulu. Yılda 1 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği parkta, kapatılan İzmir Hayvanat Bahçesi’nden ve yurt dışından getirilen hayvanlar doğal ortamlarında sergileniyor.

İnceleyin:  İzmir, sinema sektörüne ev sahipliği yapmak istiyor

Parkın yapımına 2006’da başlandı. Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi olarak 1937’de açılan ve Kültürpark içerisinde yer alan İzmir Hayvanat Bahçesi’nin kapatılmasına ve sahip olduğu hayvanların Çiğli’deki yeni alana taşınmasına karar verildi. Yapımı için 21 milyon lira harcanan park, 2008 yılında açıldı. 2013’te İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde kurulan İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı tarafından “Belediye Hizmetleri, Peyzaj ve Çevre” dalında ödüle layık görüldü.

izmir doğal yaşam ilk

Facebook Yorumları