İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortaya koyduğu sürdürülebilir büyüme modeli, bilim insanları tarafından mercek altına alındı. 26 akademisyenin bir araya gelerek yürüttüğü 1,5 yıllık çalışma sonucunda ‘İzmir Modeli’ni anlatan 5 ciltlik kitap ortaya çıktı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 14 yılda uyguladığı stratejik plan sayesinde büyük bir gelişim sağlayan İzmir, bilim insanlarının da ilgisini çekti.

26 akademisyen bir araya gelerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üç dönemdir uyguladığı demokratik belediyecilik yaklaşımını bilimsel değerlendirme ve katılımcı bir yorumlama ile masaya yatırdı. Yaklaşık 1,5 yıldır yürütülen çalışmalar sonucunda ise ortaya 5 ciltlik “İzmir Modeli” çıktı. Ciltlerin başlıkları “Ortak Kavramlar”, “Yönetim Stratejileri”, “Yerel Kalkınma-Çevre ve Alt Yapı”, “Fiziki Planlama” ve “Kamu Alanı-Yer Oluşturabilme” olarak belirlendi. Çalışmaya imza atan akademisyenlerle bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Modeli kitaplarını, Büyükşehir Belediyesi’nin 14 yıllık çalışmalarının bir laboratuvar ortamında değerlendirilmesi olarak tanımladı.

Herkesin nutuk attığı bir dönemde..

Tarihi Asansör’de gerçekleşen final toplantısında konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir Modeli çalışmasının, yerel yönetimlerin kentin kalkınması ve yaşam standardının artırılması için neler yapabileceği ve nasıl bir yol yöntem izleyebileceğini inceleyen, irdeleyen önemli bir çalışma olduğunu dile getirerek, “Herkesin ‘katılımcı yönetim, katılım demokrasi’ diye mangalda kül bırakmadığı, nutuk attığı bir dönemden geçerken hazırlanan bu eserler, en başta İzmir Belediye Başkanı’nın ve bürokrasinin gerçekleştirdiği bütün çalışmaların aklın ve bilimin rehberliğinde yapılıp yapılmadığı sorgulayacak” diye konuştu.

İğne deliğinden geçebilmek

İzmir’in nasıl kalkınacağını 2005 yılının başında yol haritasıyla belirlediklerini ve adım adım uyguladıklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı, “Bu haritadan taviz vermeyerek, sürekli irdeleyerek, sürekli yenileyerek, gereksizleri atarak, değişiklikler yaparak yürüdüğümüz yolun sonunda hedefimize ulaştık. Buradan şu sonuca varmak lazım: Eğer bir yerel yönetim çok kısıtlı kaynaklarını çok kısıtlı mevzuatın içinde sağlıklı bir şekilde kullanabiliyorsa, mevzuatın ‘iğne deliğinden geçmesi gereken yerlerden geçebiliyorsa’, mutlaka başarıya ulaşır. Belediye başkanı tavizsiz olmalı, popülizm yapmamalı, dürüst olmalı. Evrensel ahlak kurallarına mutlaka uymalı. Projelerine, kentin geleceğine, hemşerilerine inanmalı; inandığı yolu inatla, bıkmadan usanmadan takip etmeli ve başarıya ulaştırmalı” dedi.

Facebook Yorumları