Ana SayfaGündemİlk kadın belediye başkanı Plancia Magna'nın anıt mezarı bulundu

İlk kadın belediye başkanı Plancia Magna’nın anıt mezarı bulundu

Antalya’da Perge Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında dünyanın ilk kadın belediye başkanı Plancia Magna’nın anıt mezarı bulundu.

UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer alan ve tarihi Tunç Çağı’na kadar inen Pamfilya’nın başkenti Perge Antik Kenti’nde 2018 yılı kazı çalışmaları geçen hafta başladı. Çalışmalar törenle başladı. Törende, yılın ilk kazmasını Vali Münir Karaloğlu vurdu. Kazılar, dünyanın ilk kadın belediye başkan olan Plancia Magna’nın anıt mezarının olduğu düşünülen yerde başladı. Yaklaşık bir haftadır devam eden kazılarda, Plancia Magna’nın anıt mezarının beş basamaklı podyumu ortaya çıkarıldı. Vali Karaloğlu bu haberi, sosyal medya hesaplarından duyurdu.

“Kanal ve cadde zemininin korunaklı olduğu tespit edildi”

Açıklamada, yapının kuzey cephesinde yaklaşık 5 metrelik alanda yapılan kazı çalışmasında yapıya anıtsal bir görünüm kazandıran 5 basamaklı podyumun açığa çıkartıldığı belirtildi. Açıklamada, “En üst seviyede yer alan basamak sırasının çevresini içbükey bir silme çevrelemektedir. Bu alandaki dolgu içerisinden mermer bir lahite ait kırık parçalar ele geçmiştir. Kazı çalışmalarına devam edilmektedir. Yapının batısında kuzey-güney yönünde uzanan ana caddenin ortasından geçen su kanalında da kazı çalışmalarına devam edilmektedir. Yapılan çalışmada kanal ve cadde zemininin oldukça korunaklı şekilde bulunduğu tespit edilmiştir” denildi.

Plancia Magna kimdir?

Plancia Magna’nın M.S. 2. Yüzyıl’da Perge’de yaşamış Roma asıllı bir ailenin çocuğu olduğu belirtiliyor. Magna, Perge kentine önemli hizmetlerde bulunan Plancius ailesinin kızı. Babası M. Plancius Varus senatörlük ve eyalet valilikleri yaptı. Perge’yi üç dönem yöneten Magna, maddi imkanlarını şehrin imarı için harcadı ve cömertliğiyle halkın sevgisini kazandı.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler