sinema 1

Sinema profesyonelleriyle bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, sinema sektörüne ev sahipliği yapmak istediklerini açıkladı. 

İZMİR – İzmir Sinema Ofisi’nin toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Sektöre ev sahipliği yapmak istiyoruz” dedi. İzmir Vakfı’nın kurumsal üyeleri İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Turizm ve Kültür Bakanlığı İzmir İl Kültür Müdürlüğü yetkililerinin de bulunduğu toplantıda Soyer, İzmir’de dünya sinemasına yeni bir soluk getirmek istediklerini belirtti. Başkan Soyer, “Bir tarafta Efes, bir tarafta Bergama var. Bu şehirde flamingolar ürüyor. Olağanüstü bir coğrafya ve bu coğrafyada kadim bir kültür var. İnsanlar birbirinin dilini, dinini bilmeden yüzlerce yıl beraber ticaret yapmışlar. Dolayısıyla bu coğrafya dünya sinemasına yeni bir soluk getirebilir. Hedefimiz bu kadar büyük” şeklinde konuştu.

Soyer, İzmir’in sinemada genç ve yaratıcı bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Tüm dünyaya ilham verecek bir şey yaratmamız mümkün. Biz size yol açacağız. Siz bunun içini dolduracaksınız” dedi.

İzmir Sinema Envanteri oluşturuluyor

İzmir Sinema Ofisi Proje Sorumlusu Yusuf Saygı, İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle çalışmalarına başlanan İzmir Sinema Envanteri’nin sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte önemli bir kaynakça oluşturacaklarını söyledi.

“Doğru organizasyon modeli gerekiyor”

İstanbul’dan toplantıya katılan sinemacılar da önerilerini dile getirdi. Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yamaç Okur, kentte sektörü canlandırmak için öncelikle doğru bir organizasyon modeline ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Yapımcı Yonca Ertürk de, İzmir’deki üniversitelerin bölümlerinden mezun olan gençlerin istihdam edilmesinin önemine değindi. Yapımcı Serkan Çakarer ise sektör ile ilgili bir fonun nasıl oluşturabileceğini ve İzmir’de izleyiciyi artırmakla ilgili neler yapılabileceğini anlattı.

sinema 2

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Soyer'den Kanal İstanbul'a 'hayır' dilekçesi