Covid 19 Dirençlilik Eylem Planı 3
Covid 19 Dirençlilik Eylem Planı 3

İzmir Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle ‘COVID-19 Dirençlilik Eylem Planı’ adlı bir rapor yayımladı. Üç başlık altında hazırlanan raporda; salgın öncesinde ve süresince alınan önlemler, yürütülen çalışmalar ve pandemi sonrasına ilişkin planlar yer alıyor.

Covid 19 Dirençlilik Eylem Planı
Covid 19 Dirençlilik Eylem Planı

“Rapor hazırlayan ilk ve tek yerel yönetim”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ‘COVID-19 Dirençlilik Eylem Planı’ adlı bir rapor hazırladı. Türkiye’de ilk kez ‘Kriz Belediyeciliği’ uygulamasını başlatan İzmir Büyükşehir, koronavirüs mücadelesinde yaptıklarını bir rapor ve eylem planı halinde yayınlayan da ilk ve tek yerel yönetim oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, salgınla mücadelede yoğun nüfuslu büyük kentlerde, yerel yönetimlere çok ciddi sorumluluklar düştüğünü belirterek, bu eylem Planını da bu sorumluluk kapsamında hazırladıklarını söyledi.

Tunç Soyer
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

“İzmir öncü bir rol üstleniyor”

Başkan Soyer, İzmir’in 4.5 milyon nüfusu ve bir çok sektörde önde gelen kentlerden biri olması nedeniyle salgının hızla yayıldığını vurguladı. İzmir’in; Türkiye’de en fazla vaka ve ölümün yaşandığı ikinci kent olduğuna dikkat çeken Soyer, “Tüm bunlar, sorumluluğumuzu daha da arttırdı. İzmir olarak Türkiye’de bir kez daha ilkleri başardık. Bir çok alanda olduğu gibi pandemi konusunda da yine öncü bir rol üstlendik. Türkiye’de ilk kez uygulanan ‘Kriz Belediyeciliği’ ve ‘Dirençlilik Eylem Planı’, dünyadaki diğer kentlere ve kent yönetimlerine de örnek teşkil edecek. Kriz Belediyeciliği ve COVID-19 Dirençlilik Eylem Planı, İzmir halkına karşı taşıdığımız sorumluluğu yerine getirme çabamızı gösteriyor” dedi.

Covid 19 Dirençlilik Eylem Planı 2
Covid 19 Dirençlilik Eylem Planı 2

Üç ana başlık

COVID-19 Dirençlilik Eylem Planı’nda, Büyükşehir’in salgın öncesinde ve süresince aldığı önlemler, yürüttüğü çalışmalar ve pandemi sonrasına ilişkin planları yer alıyor. Dirençlilik Eylem Planı, üç temel başlık altında hazırlandı. İlk başlık; İzmir’de salgın, afet ve kriz durumlarına hazırlıklı olmak için Büyükşehir’in geçmişten bugüne önleyici hizmetlerini kapsıyor. İkinci başlık; Kriz Belediyeciliği yaklaşımıyla salgının kontrolü kapsamında yürütülen tüm çalışmaları içeriyor. Üçüncü başlıkta ise, salgının kontrol altına alınmasından sonra öngörülen çalışmalar yer alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı eylem planını ulusal ve uluslararası kamuoyunun bilgisine sunarak küresel salgınla mücadeleye katkı sunmayı amaçlıyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Çankaya Belediye Başkanlığına seçilen Alper Taşdelen, mazbatasını aldı