Ana SayfaGündemİzmir'e ‘Birinci Cemre’ düştü: CHP'nin adayı Soyer projelerini açıkladı

İzmir’e ‘Birinci Cemre’ düştü: CHP’nin adayı Soyer projelerini açıkladı

Millet İttifakı’nın CHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, “Birinci Cemre” adını verdiği seçim projelerini açıkladı. Soyer, İzmir’de ulaşımın günün belli saatlerinde yüzde 50 indirimli olacağını belirtti.

Millet İttifakı’nın CHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, “Birinci Cemre” adını verdiği projelerini açıkladı. Soyer, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuştu. İkinci cemre olarak projelerinin devamını tanıtacağını dile getiren Soyer, İzmir vizyonlarının iki ana hedefinin olduğuna dikkat çekti. Birincisinin tüm İzmir genelinde refahın eşitlenmesi olduğunu dile getiren Tunç Soyer,“İkincisi ise şehrin hem Akdeniz, hem de Anadolu ve Balkan kökleriyle bağlarının güçlendirilerek refahın arttırılması. İzmir Büyükşehir Belediyesinde uzun yıllardır birikmiş veri ve çalışmalar, elbette bu projelerin temel ilham kaynakları arasında yer alıyor. Gerek bu buluşmada, gerekse önümüzdeki buluşmalarda sunacağımız projelerin bir kısmı bu verilerden besleniyor” dedi.

“Hükümet ile İzmir Vizyon Ortaklığı kuracağız”

Bu çalışmaların çeşitlenmesi ve gerçekleştirilmesi için akademisyenler, sivil toplum ve doğrudan İzmir halkıyla çalıştıklarını anlatan Soyer, “1 Nisan’dan sonra daha da yoğun çalışmaya devam edeceğiz. Gerekli durumlarda hükümet ile ‘İzmir Vizyon Ortaklığı’ kurarak İzmir’le ilgili hiçbir kurum veya kişiyi işleyişimizin dışında bırakmayacağız” diye konuştu.

Toplu taşımada yüzde 50 indirim sözü

İzmir’in her noktasına yaygın, ekonomik ve doğa dostu ulaşım olanakları sağlayacaklarını vurgulayan Tunç Soyer, raylı sistem konusunda hayata geçirmeyi planladıkları projeleri açıkladı. Soyer, toplu ulaşımda belli saatler için indirim sözü verdi. Soyer, “Sabah saat 06.00 ile 07.00, akşam saat 19.00 ile 20.00 arasında ulaşım yüzde 50 indirimli olacak” ifadelerinde bulundu.

“Buca metroya kavuşacak”

Soyer, İzmir’in her noktasına yaygın, ekonomik ve doğa dostu ulaşım olanakları sağlayacaklarını vurguladı. Soyer, raylı sistem konusunda hayata geçirmeyi planladıkları projeleri de açıkladı. Toplu ulaşımda belli saatler için indirim sözü veren Soyer, “Sabah saat 06.00 ile 07.00, akşam saat 19.00 ile 20.00 arasında ulaşım yüzde 50 indirimli olacak” ifadelerinde bulundu.

“Körfez Dönüşümü projesini hayata geçireceğiz”

Körfez Dönüşümü Projesini hayata geçireceklerine işaret eden Soyer, bununla 2,5 milyon metrekarelik yeni yeşil alan oluşturacaklarını, kentin uygun noktalarında hafriyat, moloz, ağaç/mobilya, beton, elektronik atık ayrıştırma tesisleri kuracaklarını vurguladı. Soyer, 2019’da yağmur suyu hattına 100 kilometre ilave edip biyolojik arıtma tesislerini çoğaltmayı hedeflediklerini bildirerek, şunları söyledi: “Atık pompa istasyonları ve koku giderme üniteleri kuracağız. İçme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu yatırımlarına hız kesmeden devam edip, eskiyen altyapıları yenileyeceğiz. Belediyenin tüm yapı ve tesislerinde güneş enerjisi kullanımına öncelik vereceğiz. Karbon salımını yüzde 20 azaltma hedefine ulaşacağız. Belediye hizmet araçları filosunu kademeli olarak elektrikli hale getireceğiz.”

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar