Yetki alanı içindeki hizmet ve yatırımlarda karbondioksit salımını “en az yüzde 20 oranında” azaltmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin geleceğine temiz enerji yatırımlarıyla damga vuracak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Sürdürülebilir kent” hedefine yönelik çalışmalarıyla öne çıkıyor. Belediye, çevre duyarlılığının en somut örneklerini, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı tesislerle gösteriyor. Arıtma çamurlarının tesiste üretilen biyogazla kurutulduğu Çiğli Çamur Çürütme Kurutma Tesisi, Menderes’teki Solar Çamur Kurutma Tesisi, Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’nın aydınlatmasını sağlamak amacıyla güneş enerjisi santrali kuruldu. Hizmete alınan elektrikli otobüsler ve ESHOT’un Buca’daki atölye binalarında elektrikli otobüslerin elektrik ihtiyacını karşılamak için güneş enerjisi santrali kuruldu. Yenilenebilir enerjide güzel örnekler olarak ortaya çıkarken, belediye, “temiz enerji” listesine 6 tesis daha eklemeye hazırlanıyor.

Belediye, Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’ndaki yapıların çatılarında oluşturulan güneş enerjisi sistemi ile hem yaşam parkının tüm elektrik ihtiyacını hem de Alsancak’taki Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’ne ait tüketimin yaklaşık yüzde 40’ını karşılıyor. Büyükşehirin hedefinde, şimdi Seyrek Hayvan Barınağı bulunuyor. Menemen’de bulunan Hayvan Barınağı’nın çatılarına saatte 385 kilovat gücünde güneş enerjisi santrali kurulacak.

Yüzde 40’tan fazlası

Güneş enerji santrali barınağın enerji ihtiyacı ile birlikte Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin yıllık enerji ihtiyacının yüzde 40’ından fazlasını karşılayacak. Uygulama projesi TEDAŞ’ın onayına sunulduktan sonra çalışmalara başlanacak. Hemen ardından elektrik tüketiminin yoğun olduğu Aşık Veysel Rekreasyon Alanı ve Buz Pisti’nde 380, Ödemiş Mezbahası’nda 600, Aliağa İtfaiye’sinde 100, Çeşme Ilıca İlçe Terminali’nde 280, Bergama Mezbahası’nda ise 180 kilovat gücünde güneş enerjisi santrali kuracak. “Yenilenebilir kaynak”tan üretilecek elektrik sayesinde bu tesislerle birlikte yüzlerce ton karbondioksit salımı azaltılmış olacak.

2020’ye hazırlık

Belediye, insan-çevre ilişkisine duyarlı bir yönetim anlayışını benimsiyor. Belediye, gelecek nesillere daha temiz ve yaşanır bir kent bırakmak için “AB Belediye Başkanları Sözleşmesi”ne (Covenant of Mayors) taraf. İzmir Büyükşehir Belediyesi, sürdürülebilir enerji politikalarının uygulanmasında yerel yönetimlerin çabalarının desteklenmesi amacıyla başlatılan “Belediye Başkanları Sözleşmesi”ne de imza atmıştı. Ayrıca “Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı”nı hazırlamaya başlamıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu girişimiyle, yetki alanı içindeki hizmet ve yatırımlarda karbondioksit salınımını 2020 yılına kadar “en az yüzde 20 oranında” azaltmayı taahhüt eden kentler arasındaki yerini aldı. Büyükşehir yetkilileri, güneş panelleri ile elektrik üreterek sürdürülebilir enerji kullanımını artırmayı hedeflediklerini söyledi. Yetkililer, kamu kaynaklarının etkin kullanımını sağlayarak kamusal tasarruf elde etme çalışmalarını yaygınlaştırdıklarını kaydetti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Rafet Vergili, fabrikadaki usulsüz çalışmayı deşifre etti