Ana SayfaTurizmİzmir'de Kadifekale Surları artık geceleri de parlıyor

İzmir’de Kadifekale Surları artık geceleri de parlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmayla 2400 yıl önce inşa edilen Kadifekale Surları, artık geceleri de parlamaya başladı.

Tarihteki en büyük imparator olarak bilinen Makedonya Kralı Büyük İskender’in isteğiyle yaptırılan, günümüzde ise İzmir’in simgelerinden biri haline gelen tarihi Kadifekale Surları, yaklaşık 24 asır sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. Surlar, yapılan çalışmayla yeniden ayağa kalktı. Surlar, kurulan özel aydınlatma sistemiyle geceleri de kentin birçok noktasından görülür hale geldi. Enerji verimliliği yüksek led armatürler aracılığıyla tarihi surların özellikleri estetik bir biçimde vurgulandı. Alan turizm açısından daha çekici bir mekan haline getirildi.

kadifekale-surlari

M.Ö. 334 yılında Pagos Dağı’nda yaptırılan surların kentin gece siluetinde algılanabilmesi için hazırlanan projede, kale içinde ve dışında toplam 298 adet yüksek performanslı led armatür, 46 adet son teknoloji ürünü data iletim ve otomasyon cihazı kullanıldı. Armatürler 4 metre ile 6 metre arasında değişen 15 adet modern tasarımlı direk, 128 adet kafes ile korunarak beton kaideler üzerine monte edildi.

Kale duvarları amber, burçlar beyaz renkte aydınlatıldı. Kalenin dış duvarları özel günlerde istenen her renkte aydınlatılabiliyor. Kale dış duvarları için seçilen renk kombinasyonları, internet üzerinden de kontrol edilebiliyor.

izmir-kadifekale
BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla