Ana SayfaYaşamKadın dayanışma merkezleri kurulacak

Kadın dayanışma merkezleri kurulacak

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Şefliği toplantısında konuşan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Çakaloğlu, kadın dayanışma merkezleri kurulması için destek sözü verdi.  

MUĞLA – Bodrum Belediyesi tarafından kurulan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Şefliği, kadınların her alanda eşit temsili ve toplumda ayrımcılığın son bulması için yaptığı çalışmalar kapsamında, Herodot Kültür Merkezi’nde geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Kadın Buluşması, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu üyesi Aynur Dik’in açılış konuşmasıyla başladı.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ile ilgili verileri paylaşan Dik, “Toplumsal cinsiyet eşitliğinin önceliği tabii ki kadınlar ama sadece kadınlar değil. Ayrımcılığa maruz kalmış tüm grupları kapsayan bir yaklaşıma sahibiz” dedi. Dik, konuşmasının ardından gerçekleştirdiği sunumda, ülkemizde kadına yönelik şiddetin boyutlarını ortaya koyan bilgiler ve veriler paylaştı. Ardından Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Şefliği’nin görev ve sorumluluklarını anlattı.

Kadın dayanışma merkezleri için öncülük edecek

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, yaptığı konuşmada, “Kadını sadece evde tutup anne olabilme potansiyeli ile sınırlamadan, üretime katkı sağlayan, toplumun her kesiminde iş dünyası ve yönetimde söz sahibi bireyler olarak görmek toplumsal düsturumuz olmalıdır. Yerel yönetim olarak kadınlarımızı bu yönde teşvik edici çalışmalara imza attık” ifadelerini kullandı.

Çakaloğlu, Bodrum yarımadasından başlayarak kadın-erkek eşitliğini toplumun her kesimine yaymanın en asil hedef ve misyonları olduğunu vurguladı. Çakaloğlu, “Yaşam koşullarını iyileştirici, hayatın her alanında cinsiyet ve fırsat eşitliği sağlayacak yerel eşitlik politikalarını oluşturmak, bu politikalar ile yerel yönetim anlayışını bağdaştırmak için çalışmalarımızı yapmaya gönüllüyüz. Kadına yönelik erkek şiddetinin önemsenmesi, kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel hayatta katılımı, belediyenin kurumsal kapasitelerini, toplumsal cinsiyet eşitlik odaklı güçlendirmesi ve eşitliğin sağlanması en önemli amaçlarımızdandır” şeklinde konuştu.

Bodrum’da kadın danışma merkezlerinin kurulmasına öncülük edeceklerini vurgulayan Çakaloğlu, “Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin talepleri doğrultusunda ilçemizde kadın dayanışma merkezlerinin açılmasında Bodrum Belediyesi olarak en büyük destekçiyiz” dedi.

Yurt: İhtiyaçların doğru şekilde analiz edilmesi gerekiyor

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt da, “Kadın dostu bir kentin var olabilmesinin temel koşulu kadınların ve kız çocuklarının kente dair altyapı, sosyal ve mekansal ihtiyaçlarının doğru şekilde analiz edilebilmesine bağlıdır. Bu doğrultuda ihtiyaçlara göre kadınlara özel kentsel hizmetler tasarlanması ve tüm bunların toplumsal cinsiyet eşitliği açısından değerlendirilerek sunulması gerekir” dedi.

Aras: Komisyon kurulması için geç bile kalındı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise, belediye bünyesinde kurulan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Şeflik ve Komisyonu için ‘geç bile kalındı’ ifadelerini kullandı. “Bizler sadece işlerin hızlandırılmasında görev aldık. Kadın Dayanışma Derneği’nde ve Kent Konseyi Kadın Meclisi’nde bulunan arkadaşlarımızın özverisi ile sağlandı her şey. Bu bizlerin değil onların başarısıdır” dedi. Aras, yerel yönetimin imkanları dahilinde zor durumda olan her bireyin hayatını kolaylaştırmak zorunda olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz hiçbir şekilde ayrım gözetmiyoruz. Ben çalışma arkadaşlarımda da kadın erkek diye bir ayrım yapmıyorum. Belediyede birçok mevkide işlerini son derece iyi yapan birçok kadın çalışma arkadaşlarımız var. Hep birlikte kol kola çalışıyor ve sorumlulukları paylaşıyoruz. Bodrum’un da şansı sizlersiniz. Çünkü Bodrum’da bilinçli kendine güvenen bilgili eğitimli cesur insanlar yaşıyor. Belki de bu konuda Türkiye’nin en şanslı yeriyiz. Bu sebeple bu konularda Bodrum’da yol almak çok daha kolay oluyor. Sizlerin de çalışmaları karşılık buluyor.”

“Türkiye’de kadın olmak zor”

Türkiye’de kadın olmanın zor olduğunu vurgulayan Aras, “En azından Bodrum’da bunu kolaylaştıracak her türlü önlemi kendi yetkim dahilinde ya da Belediye dahilinde sizlerle beraber paylaşarak almaya hazırım. Bodrum takip edilen bir yer. Burada yapılan her güzel iş, diğer yerlere de örnek olacaktır” dedi.

kadın dayanışma merkezleri 1

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler