Bulgaristan’da gerçekleştirilen projede Rehber Kılavuzu basım aşamasına geldi.
Bulgaristan’da gerçekleştirilen projede Rehber Kılavuzu basım aşamasına geldi.

Kahramanmaraş Alzheimer Aktivite Rehber Kılavuzu basıma hazır.Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi koordinesinde yürütülen Erasmus ve Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar Programı kapsamında beşinci toplantısı Bulgaristan’da gerçekleştirilen projede Rehber Kılavuzu basım aşamasına geldi.

AB hibeli Erasmus + Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar Programı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde yürütülmekte . Şehrimizde ve Avrupa’da Alzheimer ve Alzheimer başlangıcı olan kişilere yönelik “USE OR LOSE” adlı projenin beşinci ulus ötesi toplantısı Bulgaristan’ın başkenti Sofia şehrinde gerçekleştirildi.

Demans ve Alzheimer önlemek
Demans ve Alzheimer önlemek

Demans ve Alzheimer önlemek

Proje kapsamında, başta 65 yaş ve üstü yaşlılar hedeflenmekte. Alzheimer başlangıcı olan kişilere ve onların ailelerine yönelik uğraş terapi kılavuzu (guidebook)  oluşturuldu.  amaçlanan projede, rehber kılavuzun oluşturulmasında sona gelinmiştir.  Alzheimer hastalığını önlemeye yönelik hazırlanan rehber kılavuza kurumumuz proje koordinatörlerince son hali verilerek basım aşamasına geçilmiştir. Demans ve alzheimer’ı önlemeye yönelik hazırlanan rehber kitapçık;  başta İngilizce, Türkçe olmak üzere İtalyanca, Yunanca, Polanya ve Bulgaristan ve Arapça dillerine çevrilerek ülkemizde ve Avrupa’nın kullanımına sunulacaktır.  Aktivite kitapçıklar kapsamında düzenlenecek faaliyetler ile Alzheimer başlangıcı olan kişilerde Zihinsel Aktiviteler, Psikomotor  Aktiviteler, Sanatsal Aktiviteler ve Spor Aktiviteler kurumumuza bağlı yaşlılar dinlenme salonlarında, Sütçü imam Üniversitesinde ve Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler il Müdürlüğüne bağlı huzur evlerinde uygulamaya alınacaktır.

Büyükşehir’den heyelan temizliği

Büyükşehir Belediyesi il genelinde aşırı yağışlardan kaynaklanan heyelan sebebiyle kapanan yollarda temizleme çalışmalarını tamamladı.Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yol yapım ve onarım çalışmaları kapsamında  ulaşımda aksaklıklara neden olan kar yığınlarını temizlemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi ekipleri il genelinde yollarda meydana gelen heyelanları temizleyerek yolları tekrar ulaşıma açıyor. Geçtiğimiz günlerde Onikişubat İlçesi Çokran Mahallesinde yol temizliği yapan Büyükşehir Belediyesi ekipleri aynı zamanda Dulkadiroğlu İlçesi Budaklı ve Maksutlu ile Çağlayancerit İlçesi Soğukpınar Kale mahallelerinde yol iyileştirme çalışmalarını tamamladı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kartal Belediyesi yeşil alan miktarını artırmaya odaklandı