Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek Tekke Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde ilk balyoz vuruldu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Tekke (Yusuflar) Kentsel Dönüşüm Projesi başladı. Yusuflar Mahallesi’nde düzenlenen törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Vali Vahdettin Özkan, AK Parti Milletvekilleri Uğur Dilipak, İmran Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, İl Jandarma Komutanı Timuçin Alper, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

“Çalışmalar tüm hızıyla devam edecek”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, kentsel dönüşüm konusunda çalışmaların tüm hızıyla devam edeceğini söyledi.

Başkan Erkoç, “Kahramanmaraş’ımızın daha sosyal, daha müreffeh ve daha yaşanılabilir bir yer haline gelmesi için yoğun gayret içerisindeyiz. Kahramanmaraş’ı ismine layık bir hale getirebilmek için gecemizi gündüzümüze katarak yoğun bir çalışma gayreti içindeyiz. Kahramanmaraş’ımızda tarihten bu yana gelen yoğun bir gayr-ı sıhhi bir yapılaşma var. Bu yapılar ekonomik ömrünü tamamlamış ve vatandaşlarımızın da sağlığını tehdit eder hale gelmiş. Amacımız bu mahallelerimizdeki yapacağımız yeni ve daha sıhhatli konutlara vatandaşlarımızı taşımak ve onları daha müreffeh bir ortamda yaşatmak. Aynı zamanda da Yusuflar Mahallesi’nin çok önemli bir özelliği var. Şehrin en kalbinde en merkezinde olması ve tarihi aksımıza, başta Ulucamii, Kale ve Kapalı Çarşımız olmak üzere şehrimizi olumsuz yönde etkilemekte” dedi.

900 hane yıkılacak

Erkoç, Tekke Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 900 hanenin yıkılacağını ifade etti. Erkoç, “Burada ilk etapta 39 hane ile anlaşma sağladık ve görüşmelerimiz devam ediyor. Burada 900 hane ile görüşeceğiz. Burada yıkım çalışmalarımızı tamamladıktan sonra kentsel dönüşüm kapsamında hazırlanan projemizi uygulayacağız. Burada amacımız yüksek yoğunlukta veya yüksek konutlar değil. Düşük katlı bölgeye uygun, tarihi mekanlara uygun bir mahalle kültürü oluşturacağız.Buradaki vatandaşlarımızı taşıyacağımız alanlarımız Saçaklızade, Çamlık Mahallesi ve Üngüt bölgesinde ilk etapta, daha sonra ise Önsen Bölgesi ve Doğukent Bölgesi’nde ileriki zamanlarda rezerv alanları oluşturmaya devam edeceğiz.Sadece burası ile değil, Yörükselim, Serintepe ve Mağralı mahallelerimizde de nazım imar planı ile ilgili olarak çalışmamız devam ediyor. İl genelinde ve Dulkadiroğlu Mahallemizde de çalışmalarımız devam ediyor. Bu kentsel dönüşümün öncelikle hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

İnceleyin:  Mehmet Ellibeş: "Gölçük için en önemli sorun kentsel dönüşüm"

“Deprem değil, bina öldürür”

Son olarak kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da, “Bütün bu imkanları Belediye başkanımızın değindiği kentsel dönüşüm programı ile yapabiliyoruz. Bunun iki açıdan önemi var Birincisi insanlarımızın sağlıklı konutlara kavuşmasını sağlamak. Sağlıklı konut hem oturanların sağlıklı bir şekilde hayatını idame ettirmesi demek, hem de afetlere karşı sağlıklı olması demek. AFAD’dan Sorumlu bir bakan olarak Başbakan Yardımcısı olarak şunu biliyorum; Deprem AFET aslında insanı öldürmüyor. İnsanı öldüren tekniğe uygun yapılmamış yapılar. Yani deprem öldürmüyor, yapı öldürüyor. Ayrıca benim görev alanım itibariyle de çok büyük önemi var İnşallah bu bölge Kahramanmaraş’ımızın o eski Kadim şehri ortaya çıkartacaktır. Dün Dulkadiroğlu Belediye başkanımızla beraber Çarşı başında yeniden kamulaştırılıp restore edilen yapılar gezdik, Tarihi Maraş’ı gördük” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından yıkım çalışmalarını başlatmak üzere Başbakan Yardımcısı Kaynak, Vali Vahdettin Özkan, Başkan Erkoç ve diğer ilgililer ilk balyozu vurarak kentsel dönüşümü başlattı.

Facebook Yorumları